Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Mur oporowy wymaga interwencji

Dolny mur oporowy wzdłuż ul. Podgórze, zabezpieczający skarpę wzgórza św. Mikołaja, wymaga pilnej interwencji. Na jego stan znacznie wpłynęły warunki atmosferyczne ostatnich miesięcy, zwłaszcza deszczowe lato i mroźna zima.
Od lewej: Jerzy Śliwa, Zdzisław Bogusz, Małgorzata Schneider-Dutko, Andrzej Wyczawski, Jadwiga Stęchły oraz Kazimierz Hołyszko. | Fot.  Monika Polita
Od lewej: Jerzy Śliwa, Zdzisław Bogusz, Małgorzata Schneider-Dutko, Andrzej Wyczawski, Jadwiga Stęchły oraz Kazimierz Hołyszko.
Fot. Monika Polita
Dolny mur oporowy wymaga natychmiastowych prac.
Dolny mur oporowy wymaga natychmiastowych prac.
Fot. Jadwiga Stęchły (2)

 

Pogarszający się stan dolnego muru oporowego zabezpieczającego skarpę wzgórza od strony północno-wschodniej był tematem spotkania burmistrza Andrzeja Wyczawskiego z powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego Małgorzatą Schneider-Dutko, inspektorem Zdzisławem Boguszem z PINB w Jarosławiu, konstruktorem Kazimierzem Hołyszko, naczelnikiem Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Zabytków Jerzym Śliwą oraz inspektorem ds. ochrony zabytków Jadwigą Stęchły.

- Ubiegłoroczne, deszczowe lato, a potem mroźna zima wpłynęły na znaczne pogorszenie się stanu zachowania muru oporowego. Jest to sytuacja, która wymaga natychmiastowych działań przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo ludzi, ale także walory architektoniczne i zabytkowe założenia benedyktyńskiego - mówi burmistrz Andrzej Wyczawski.

Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że w pierwszej kolejności konieczne jest zlecenie ekspertyzy stanu technicznego muru, w tym ocenę konstrukcji murowej i fundamentów, określenie czynników destrukcyjnych i ich wpływu na stan zachowania muru. Ekspertyza jest niezbędna do wyznaczenia rodzaju i kolejności robót wymaganych do wykonania. Nie tylko mur stanowi zagrożenie, ale cała skarpa wymaga przeprowadzenia badań geotechnicznych i geologicznych.

Dolny mur oporowy został wybudowany w I poł. XVIII w. w celu zabezpieczenia osuwającej się skarpy i górnego muru wokół benedyktyńskiego opactwa. Do tej pory nigdy nie był poddany kompleksowym badaniom i pracom remontowym. Na szerszą skalę remonty wykonane były w okresie międzywojennym, gdy obiekt był użytkowany przez wojsko. Po drugiej wojnie św. prowadzone były tylko doraźne prace zabezpieczające partie najbardziej zniszczone.

W 2009 r., w celu wyeksponowania wartości artystycznych i estetycznych benedyktyńskiego założenia kościelno-klasztornego oraz powstrzymania procesu inwazji roślinności, gmina miejska, właściciel dolnego muru, dokonała uporządkowania skarpy poprzez wycinkę drzew i krzewów.

Ewa Kłak Zarzecka
(19.04.2012 | aktualizacja 19.04.2012 11:37)
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31