Centralną uroczystością obchodów była Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Edwarda Białogłowskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele duchowieństwa m.in. o. Jakub Kołacz, ks. Jan Jagustyn, archiprezbiter jarosławski Andrzej Surowiec, przedstawiciele władz samorządowych burmistrz Andrzej Wyczawski, jego zastępca Bogdan Wołoszyn, Komendant Powiatowy Policji Janusz Dymek, rektor PWSTE Wacław Wierzbieniec. Dodatkowym elementem liturgii była instalacja trzech nowych kanoników w Kapitule Jarosławskiej.
„Stało się to przez Pana i cudem jest w oczach naszych" - tak za pomocą słów psalmisty proboszcz Kolegiaty ks. Marian Bocho opisywał ocalenie obrazu. Dodał również: Dziś chcemy Bogu podziękować za dar ocalenia obrazu Matki Bożej i z wdzięcznością wspominamy ks. Antoniego Żelaznego i tych wszystkich, którzy go wspierali w tej akcji ratowania obrazu.
W ramach obchodów rocznicy ocalenia cudownego obrazu w sobotę zorganizowana została sesja naukowa, podczas której prelekcje wygłaszali dr Krzysztof Majkowski, ks. dr hab. prof. UR Stanisław Nabywaniec, dr Grażyna Stojak - wojewódzka konserwator zabytków, mgr Inga Platowska - Sapetowa - autorka książki pt. Matka Boża Śnieżna z Kolegiaty w Jarosławiu. Z ramienia włądz miasta prelekcji wysłuchał sekretarz Jan Biłas.
W niedzielę po zmroku na placu ks. Piotra Skargi z okazji jubileuszu w niebo wystrzeliły fajerwerki, a na schodach przed kościołem wystąpił Teatr Światła „Magapar". Teatr prowadzony przez Barbarę Thieme całkowicie zrezygnował z posługiwania się słowem na scenie, na rzecz światła, muzyki, ruchu i symboliki. W Jarosławiu zaprezentowali wybrane sceny z życia ks. Skargi.