Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Czerwiec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Anna Ostrogska i ks. Jan Twardowski

W środę 6 czerwca br. na kilka chwil plac wokół Publicznego Gimnazjum nr 3 w Jarosławiu przeniósł się do wieku XVII - czasów Anny Ostrogskiej - właścicielki Jarosławia z tego okresu. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej księżnej Annie to główny punkt tegorocznego Święta Szkoły.
Fot. Iwona Międlar
Mimo, iż patronem Publicznego Guimnazjum nr 3 jest ks. Jan Twardowski, Anna Ostrogska jest szczególnie bliska placówce i jej pedagogom. - Nikt nie miał wątpliwości, że tablica poświęcona Annie Ostrogskiej musi być w gimnazjum. Jej postać nigdy nie opuściła murów tej szkoły, Księżna ma znaczące miejsce w programie wychowawczym. Dwaj patroni: ks. Jan Twardowski i księżna Anna Ostrogska łączą się ze sobą - powiedziała dyrektor Ewa Jankowska.
Tablicę na południowej ścianie budynku wykonał Stanisław Lenar (autor m.in. drzwi głównych do Kolegiaty w Jarosławiu), inicjatywa powstania tablicy i upamiętnienia księżnej Anny Ostrogskiej powstała trzy lata temu. Uroczystego odsłonięcia dokonał zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn i dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 3 Ewa Jankowska. Obchody uświetnił jarmark jarosławski stylizowany na czasy Anny Ostrogskiej, gimnazjaliści częstowali tradycyjnymi wypiekami, znalazł się też kiermasz rękodzieła. Następnie jak zwykle znalazł się czas na podsumowania, program artystyczny, nagrody. 
Gimnazjum Publiczne nr 3 zorganizowało konkurs historyczny o Jarosławiu poświęcony sylwetce Anny Ostrogskiej, jak informowała dyrektor szkoły, na co dzień szkoła pielegnuje historię Jarosławia i kraju. W swoim wystąpieniu zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn podziękował za święto szkoły, za pracę wychowawczą i edukacyjną jarosławskiej młodzieży. Podczas mszy św. w jarosławskiej kolegiacie, ksiądz proboszcz Marian Bocho podkreślał rolę i wartość wychowania i wierności ideałom.   
Władze samorządowe reprezentował poza Bogdanem Wołoszynem - zastępcą burmistrza Andrzeja Wyczawskiego, przewodniczący komisji oświaty Rady Miasta Antoni Lotycz. W święcie uczestniczyli także m.in.: dyrektorzy jarosławskich szkół, poprzedni dyrektorzy Andrzej Głąb i Dorota Białek, pracownicy UM Jarosławia w tym Magdalena Lehnart - naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej, zarząd Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia z prezesem Dariuszem Jasiewiczem, dyrektor Muzeum - Kamienica Orsettich Jarosław Orłowski oraz muzealnicy Zofia Bieńkowska i Krystyna Kieferling, wykonawca tablicy pamiątkowej Stanisław Lenar, Waldemar Mikołowicz - honorowy prezes jarosławskiego oddziału Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, uczniowie i rodzice.
Więcej zdjęć na stronie:
Iwona Międlar
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(11.06.2012 | aktualizacja 13.06.2012 09:24)
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31