Jerzy Hordyński jest pierwszą uhonorowaną w ten sposób wybitną postacią jarosławskiego środowiska kulturalnego. Uroczystego odsłonięcia płaskorzeźby tuż przed finałem konkursu poświęconemu poecie dokonali zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia Dariusz Jasiewicz.
Do udziału w konkursie, którego celem jest popularyzacja twórczości jarosławskiego poety o bogatym dorobku literackim a także rozwijanie i pogłębianie wiedzy o mieście i regionie, oraz promocja uzdolnionych osób, zaproszono młodzież gimnazjów, szkół ponad gimnazjalnych, studentów a także osoby dorosłe.
W kategorii recytacji uczestnicy mieli zaprezentować dwa wybrane utwory: jeden autorstwa Jerzego Hordyńskiego i jeden Krystyny Lenkowskiej. Komisja konkursowa w składzie: Krystyna Trojanowska, Stanisława Szim oraz Jadwiga Dyr spośród uczniów gimnazjów I miejsce przyznała Milenie Stec (MOK w Jarosławiu), II miejsce Elżbiecie Skrzypek (GP przy ZS w Piwodzie), zaś trzecie miejsce Patrycji Gawura (GP przy ZS w Piwodzie) oraz Konradowi Piotrowskiemu (PG nr 2 w Jarosławiu). Ponadto w tej kategorii wyróżniono Natalię Tkacz (CK w Przemyślu). Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych I miejsce przyznano Piotrowi Raganowicz-Macinie (CK w Przemyślu), II miejsce Mateuszowi Wysockiemu (ZSDGiL w Jarosławiu), III miejsce Gabrieli Dubiel (CK w Przemyślu) i Michałowi Kurkowi (LO przy ZS w Lubaczowie). Komisja wyróżniła też Katarzynę Gawrońską, (ZSTiO w Jarosławiu), Natalię Pelc (MOK w Jarosławiu), Annę Sanocką (ZSDG w Jarosławiu). Nagrodzono również Pawła Walankiewicza w kategorii osób dorosłych (CK w Przemyślu). Natomiast nagrodę specjalną otrzymała Kinga Wygnaniec (PG nr 1 w Jarosławiu). Natomiast w kategorii debiut poetycki należało przesłać swoje teksty do organizatorów. Komisja w składzie: Ewa Lis, Mata Zadorożny, Elżbieta Tkacz oraz Jadwiga Dyr w tej kategorii spośród uczniów gimnazjów I miejsca nie przyznała, zaś na kolejnych miejscach znaleźli się Klaudia Orzechowska (PG w Piwodzie), Arleta Cycak (PG w Rokietnicy). Komisja przyznała też wyróżnienie dla Sabiny Skupień (PG w Rokietnicy). Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych dwoma różnorzędnymi I miejscami nagrodzono Mateusza Michała Mędronia i Michała Kurka (obaj ZS w Lubaczowie). W kategorii twórczości osób dorosłych nagrodzono wiersze Henryka Grymuzy. Organizatorami konkursu, który odbywał się pod patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia, Starosty Jarosławskiego oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty byli Urząd Miasta Jarosławia, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Centrum Kulturalne w Przemyślu - Instytucja Kultury Województwa Podkarpackiego, Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu, Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza, Oddział w Jarosławiu. Patronat medialny sprawowała Gazeta Jarosławska.
***
Jerzy Hordyński urodził się 18 października 1919 r. w Jarosławiu, zmarł 14 czerwca 1998 r. w Rzymie. Był polskim poetą i publicystą. Jest autorem kilkunastu zbiorów wierszy. Walczył w Armii Krajowej. W latach 1945 - 1948 był więźniem sowieckich łagrów. W 1948 osiadł w Krakowie. Współpracował m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym". W 1956 został członkiem redakcji „Życia Literackiego", gdzie wspólnie z W. Szymborską prowadził pocztę literacką. W 1964 r. po kilkuletnich podróżach po Europie zamieszkał Rzymie, gdzie jego twórczość zdobyła uznanie.