Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość i znowu pojawiła się na mapach Europy. W Jarosławiu jak co roku uroczyste obchody święta zainaugurowała odprawiona w Kolegiacie Msza Św. w intencji ojczyzny poprzedzona występem Chóru „Jarosław". Wcześniej burmistrz Andrzej Wyczawski oraz jego zastępcy Bogdan Wołoszyn i Stanisław Misiąg, a także sekretarz Jan Biłas złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą XX-letnią rocznicę wyjścia z Ziemi Jarosławskiej Kompanii Legionowej w boje o wolność Ojczyzny usytuowanej na budynku Miejskiego Ośrodka Kultury oraz pod Pomnikiem Przyjaźni Polsko - Węgierskiej.
Po liturgii w asyście orkiestry, harcerzy, kompani honorowej, sztandarów wszyscy przeszli ulicami miasta pod Pomnik Męczeństwa Narodów. Tam po wciągnięciu flagi państwowej na maszt, odegraniu hymnu państwowego odbyło się zaprzysiężenie kandydatów na Strzelców. Tam również burmistrz Andrzej Wyczawski w okolicznościowym przemówieniu podkreślił: - Dzisiejszy dzień skłania do refleksji, czym jest niepodległość, Ojczyzna i patriotyzm dnia codziennego. Burmistrz cytował również słowa ŚP Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - Szczególnie dziś musimy przypominać jak ważne jest kultywowanie przeszłości. Naród bez pamięci, historii, mitów i bohaterów nie ma racji bytu, bo to naród bez własnej tożsamości. Na zakończenie przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod Krzyżem Golgoty Narodów.
11 listopada to święto wypełnione dobrymi emocjami i pozytywną energią. Święto pozytywnie pojmowanego patriotyzmu, święto przeżywanej z dumą i radością polskości. Dobry wzór dla innych dali również uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu. Biało-czerwone kotyliony wykonane przez uczniów klasy 3 LH i 3 TB uczestnikom obchodów przypinały reprezentacje klas I LH, II LH, II LB, II TE, w obecności inicjatorów wydarzenia, Aleksandry Telichowskiej i Moniki Fudali.