W Mszy św. kończącej peregrynacje udział wzięli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, który przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, wieloletni sekretarz osobisty Jana Pawła II, metropolita przemyski abp Józef Michalik i metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
„Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy wzorów i przewodników życiowych, a takim jest Jan Paweł II" - zaznaczył w homilii nuncjusz apostolski.
"Nasz błogosławiony papież pokazuje wszystkim, że i dziś wierność krzyżowi jest możliwa, że możliwa jest świętość. Więcej, że także w naszych czasach potrzebna jest świętość" - mówił abp Michalik.
Po Mszy św. Mieczysław Mokrzycki przypomniał w jaki sposób wszedł w posiadanie tego krzyża. Krzyż, który trzymał Jan Paweł II w Wielki Piątek 2005 r. wykonał rzeźbiarz ze wsi Stefkowa w Bieszczadach. Krzyż ofiarowali papieżowi mieszkańcy tamtejszej parafii podczas spotkania w Watykanie. Podarunek zawisł w apartamencie abp Mieczysława Mokrzyckiego, osobistego sekretarza Papieża. Podczas odprawianej w Koloseum Drogi Krzyżowej, w której Jan Paweł II nie mógł uczestniczyć ze względu na stan zdrowia poprosił właśnie o ten krzyż. Osiem dni poźniej zmarł.
Pożegnanie z krzyżem zakończył koncert pop-oratorium „Miłosierdzie Boże" w wykonaniu zespołu Lumen, solistów z Poznania, polskiego chóru mieszanego „Echo" z Lwowa oraz muzyków Lwowskiej Akademii Muzycznej.
Peregrynacja krzyża wielkopiątkowego Jana Pawła II trwała ponad rok. Rozpoczęła się w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. W każdej parafii krzyż przebywał przez jeden dzień. Parafia pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu była ostatnim przystankiem na drodze tej wędrówki po archidiecezji przemyskiej.
Obok burmistrza Wyczawskiego w uroczystości uczestniczyli: zastępcy burmistrza Bogdan Wołoszyn i Stanisław Misiąg oraz sekretarz Jan Biłas.