Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2013 » Styczeń
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Forum Wychowawcze w PG 3

11 stycznia już po raz siódmy odbyło się Forum Wychowawcze „Wspólna troska” zorganizowanym przez Publiczne Gimnazjum nr 3. „Mam dziecko czy e-dziecko? media w wychowaniu” pod takim hasłem odbyło się tegoroczne spotkanie.
Fot. Archiwum PG 3

Forum dotyczyło wpływu mediów na osobowość gimnazjalistów. Mam dziecko czy e-dziecko? Na to pytanie wspólnie próbowali sobie odpowiedzieć nauczyciele, rodzice, samorządowcy i duchowni. W tym roku mogli się wypowiedzieć również uczniowie. Uczestniczyli oni w projektach edukacyjnych, które pozwoliły im  zgłębić zagadnienie oddziaływania świata wirtualnego na osobowość  młodego człowieka. Swoimi refleksjami podzielili się z dorosłymi.

Forum rozpoczął program artystyczny pod wymownym tytułem „ W sieci". Następnie wykład „Media w wychowaniu" wygłosił ksiądz Krzysztof Rzepka- dyrektor Radia Fara z Przemyśla. Później uczniowie pod kierunkiem nauczycieli zaprezentowali projekty edukacyjne. Projekty: Czytelnictwo gimnazjalistów w dobie multimediów i Kto czyta, ten żyje wielokrotnie pokazały, że prasa i literatura nie są jednak  przeszłością. Gazeta i książka   niejako przeniosły się  w nową dla siebie wirtualną przestrzeń. I w tej przestrzeni  funkcjonują młodzi ludzie. Gimnazjaliści obecnie obcują  ze słowem tradycyjnym jak i tym w  przestrze­ni wirtualnej. Mogą wiele skorzystać z dobrodziejstw cywilizacyjnych, ale i też narażeni są na niebezpieczeństwa.

Coraz większym niebezpieczeństwem dla młodych ludzi staje się ,,podwójna tożsamość". „Ja" w świecie rzeczywistym i „ja" w świecie cyfrowym - to bardzo często dwie różne osoby. I o tym mówili uczniowie prezentując projekt Edytowanie tożsamości, czyli wpływ mediów na życie człowieka.     

Gimnazjaliści przeprowadzili eksperyment rodzinny ,,Rodzina na pilota". Obserwowali zachowanie domowników, którzy przez kilka godzin nie mogli oglądać telewizji. Wyłączony telewizor, włączył świadomość uczestników eksperymentu. Dostrzegli trudności w prowadzeniu rozmów. Niepokojący nadmiar czasu zmusił rodziców i dzieci do kreatywnego poszukiwania alternatywnych sposobów jego zagospodarowania. Wymiana spostrzeżeń i dyskusja na temat odczuć i zachowań , zainspirowały uczestników projektu do napisania scenariusza i nakręcenia krótkiego filmu ,,Na granicy dwóch światów". Połączenie teorii z praktyką pozwoliło gimnazjalistom realizującym projekty edukacyjne zrozumieć powagę i rangę zagadnienia jakim jest wpływ mediów na osobowość człowieka, szczególnie młodego człowieka . Zdobyli się na głęboką refleksję dotyczącą własnej tożsamości w kontekście istnienia świata wirtualnego i tymi spostrzeżeniami podzielili się z przybyłymi na forum rodzicami i gośćmi.

Na koniec forum rodzice  dowiedzieli się jak praktycznie można kontrolować korzystanie z Internetu przez własne dzieci. Spotkanie zamknęła Ewa Jankowska, dyrektor PG 3, która podziękowała licznie przybyłym rodzicom i gościom. Podsumowała spotkanie: Prawdziwe wychowanie odbywa się w świecie realnym, nie wirtualnym. Media nawet najdoskonalsze nie zastąpią rodziców, wychowawców, nauczycieli.

W Forum uczestniczył zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn.

Krzysztof Kubaszek

wprowadził: Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(30.01.2013 | aktualizacja 30.01.2013 14:52)
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31