Analizy WIOŚ wykazały ryzyko przekroczenia dobowego poziomu dopuszczalnego w zakresie pyłu zawieszonego PM10. Największe ryzyko występuje na obszarze: Jarosławia, Jasła, Krosna, Mielca i Niska.
Stężenia pyłu tzw. zawieszonego są z reguły wyższe w sezonie zimowym, co powodowane jest głównie przez wzmożoną emisję pyłów ze spalania paliw na cele grzewcze z indywidualnych gospodarstw domowych. Dodatkowo na wzrost stężeń pyłów w powietrzu wpływa emisja spalin samochodowych oraz niekorzystne warunki meteorologiczne, jak chociażby brak wiatru, opadów czy niska temperatura powietrza.
Obniżenie stężeń zanieczyszczeń pyłowych w powietrzu jest możliwe poprzez ogrzewanie mieszkań lepszym jakościowo paliwem (węgiel lepszej jakości, gaz ziemny).
Jednocześnie WIOŚ w Rzeszowie przypomina, że obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów w piecach domowych. Za spalanie odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu grozi grzywna do 5 000 zł lub kara aresztu.
Burmistrz Miasta Jarosławia działając na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska upoważnił funkcjonariuszy Straży Miejskiej do kontrolowania przestrzegania przepisów o ochronie środowiska przez osoby fizyczne. Strażnik miejski będzie mógł wejść na teren nieruchomości i sprawdzić czy w piecach nie są spalane odpady.
Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do:
1) wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem na teren kontrolowanej nieruchomości, obiektu lub ich części w godzinach 6.00 do 22.00;
2) przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
3) żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
4) żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.
Zanieczyszczenia pyłowe, przenikając do organizmu człowieka, mogą powodować zapalenie górnych dróg oddechowych, choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani. Grupy społeczne szczególnie narażone na negatywne oddziaływanie pyłów to: dzieci, kobiety w ciąży, osoby mające problemy z układem oddechowym i układem krążenia, osoby o obniżonej odporności organizmu oraz osoby starsze.
Poniżej link do strony, na której można obserwować prognozę stężeń zanieczyszczeń powietrza dla województwa podkarpackiego; przeczytać o wpływie zanieczyszczeń na zdrowie człowieka i przyczynach przekroczenia stężeń pyłu.
http://www.powietrze.podkarpackie.pl/
W załączniku:
1. Wyciąg z ustawy Prawo ochrony środowiska odnośnie uprawnień organów samorządu do sprawowania kontroli przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska oraz wyciąg z kodeksu karnego.
2. Informacja dotycząca szkodliwości spalania odpadów w domowych piecach.