Sprawdzian jest egzaminem przeprowadzanym w szóstej klasie szkoły podstawowej. Jest powszechny i obowiązkowy, co oznacza, że muszą do niego przystąpić wszyscy uczniowie - zarówno szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, jak i słuchacze szkół dla dorosłych. Przystąpienie do sprawdzianu jest jednym z warunków ukończenia szkoły.
Pierwszy sprawdzian odbył się 11 lat temu i co roku w kwietniu szóstoklasiści sprawdzają w ten sposób swoją wiedzę. Data przeprowadzenia sprawdzianu jest ta sama dla wszystkich szkół w Polsce, podobnie jak zadania. Wyniki nie są wiążące i nie powinny mieć wpływu na przyjęcie do gimnazjum. W Polsce istnieje obowiązek rejonizacji, uczeń musi być przyjęty do gimnazjum w swoim rejonie, jeżeli nie ukończył 16. roku życia.
Jarosławskie
szkoły plasują się na bardzo przyzwoitym poziomie w skali naszego województwa. Najlepiej
przygotowanymi uczniami od 11 lat są szóstoklasiści Prywatnej Szkoły Sióstr
Niepokalanek (niezmiennie najwyższy 8. i 9. stanin) oraz Szkoły Podstawowej nr
4. Z obowiązku pisania sprawdzianu zwolnieni są laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych
oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim.
Na sprawdzianie badany i oceniany jest poziom osiągnięć uczniów w zakresie
pięciu obszarów umiejętności:
- czytania,
- pisania,
- rozumowania,
- korzystania z informacji,
- wykorzystywania wiedzy w praktyce.
Sprawdzian trwa 60 minut (rozpoczął się o 9.00) i jest to czas na rozwiązywanie zadań. Dla uczniów (słuchaczy) z dysfunkcjami czas trwania sprawdzianu może być przedłużony nie więcej niż 30 min. Prace uczniów są sprawdzane i punktowane przez specjalnie przygotowanych i przeszkolonych egzaminatorów W ubiegłym roku prace uczniów oceniało ponad 5 tys. egzaminatorów, którzy pracowali w 249 zespołach. Maksymalnie na sprawdzianie można uzyskać 40 punktów.