Zorganizowane przez jarosławską uczelnię obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej rozpoczęły się Mszą św. w kościele Miłosierdzia Bożego. Następnie uczestnicy przeszli na teren kampusu uczelni. Tam odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona oficerom - ofiarom zbrodni katyńskiej:
- Kpt. Kazimierzowi Marianowi Buryło;
- Por. rez. Kazimierzowi Marianowi Dzierżyńskiemu;
- Mjr. wet. Eugeniuszowi Ludwikowi Hoffmanowi;
- Mjr. art. Tadeuszowi Marianowi Kalikstowi Skwarczyńskiemu;
- Mjr. dypl. art. Julianowi Antoniemu Tokarzowi.
Wszyscy upamiętnieni związani byli z Jarosławiem. Tablicę odsłonił Wacław Wierzbieniec, rektor PWSTE wraz z Andrzejem Wyczawskim, burmistrzem Jarosławia. W tym dniu posadzone zostały również Dęby Pamięci. Wszystko za sprawą akcji „Katyń...ocalić od zapomnienia", w którą włączyła się uczelnia. Celem tego ogólnopolskiego programu jest uczczenie pamięci bohaterów zbrodni katyńskiej, a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci. Na terenie uczelni jeden z dębów posadził również burmistrz Wyczawski.
- Niech odsłaniana dzisiaj tablica i sadzone Dęby Pamięci jako symbole żywego pomnika upamiętniającego konkretne osoby służy wychowaniu studentów i całej jarosławskiej młodzieży w poczuciu szacunku do własnej historii i przynależności do państwa polskiego - mówił tuż przed odsłonięciem rektor PWSTE.
Pod pamiątkową tablicą burmistrz Andrzej Wyczawski złożył kwiaty, a jego zastępca Bogdan Wołoszyn i sekretarz Jan Biłas zapalili znicze. Wcześniej poświęcenia dokonał ks. prałat Andrzej Surowiec - Archiprezbiter Jarosławski.
- Niechaj przez wszystkie następne pokolenia echo roznosi słowa naszego wielkiego Polaka Jana Pawła II: „Sprawa katyńska nie może być wymazana z pamięci Europy" - na zakończenie uroczystości mówiła jedna z krewnych ofiar NKWD upamiętnionych w Jarosławiu.
Obchody zostały zorganizowane przez Państwową Wyższą Szkołę Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu przy współpracy z Fundacją Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu oraz Stowarzyszeniem Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie, kołem w Przemyślu.
* * *
Do zbrodni katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku, kiedy do niewoli w ZSRR dostało się ok. 15 tys. oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu - jako wrogów komunizmu i Związku Radzieckiego - zapadła na najwyższym szczeblu. Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 roku, NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej.