Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2013 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Katyń – pamiętamy

Odsłonięciem pamiątkowej tablicy, sadzeniem Dębów Pamięci, złożeniem kwiatów, zapaleniem zniczy została uczczona 73. rocznica zbrodni katyńskiej. Uroczystości odbyły się na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Techniczni-Ekonomicznej w Jarosławiu.
Fot. Monika Polita
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy, poświęconej zamordowanym ofiarom.
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy, poświęconej zamordowanym ofiarom.
Dąb Pamięci sadzi Wacław Wierzbieniec, rektor PWSTE...
Dąb Pamięci sadzi Wacław Wierzbieniec, rektor PWSTE...
...Andrzej Wyczawski, burmistrz Jarosławia.
...Andrzej Wyczawski, burmistrz Jarosławia.

Zorganizowane przez jarosławską uczelnię obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej rozpoczęły się Mszą św. w kościele Miłosierdzia Bożego. Następnie uczestnicy przeszli na teren kampusu uczelni. Tam odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona oficerom - ofiarom zbrodni katyńskiej:

- Kpt. Kazimierzowi Marianowi Buryło;
- Por. rez. Kazimierzowi Marianowi Dzierżyńskiemu;
- Mjr. wet. Eugeniuszowi Ludwikowi Hoffmanowi;
- Mjr. art. Tadeuszowi Marianowi Kalikstowi Skwarczyńskiemu;
- Mjr. dypl. art. Julianowi Antoniemu Tokarzowi.

Wszyscy upamiętnieni związani byli z Jarosławiem. Tablicę odsłonił Wacław Wierzbieniec, rektor PWSTE wraz z Andrzejem Wyczawskim, burmistrzem Jarosławia. W tym dniu posadzone zostały również Dęby Pamięci. Wszystko za sprawą akcji „Katyń...ocalić od zapomnienia", w którą włączyła się uczelnia. Celem tego ogólnopolskiego programu jest uczczenie pamięci bohaterów zbrodni katyńskiej, a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci. Na terenie uczelni jeden z dębów posadził również burmistrz Wyczawski.

- Niech odsłaniana dzisiaj tablica i sadzone Dęby Pamięci jako symbole żywego pomnika upamiętniającego konkretne osoby służy wychowaniu studentów i całej jarosławskiej młodzieży w poczuciu szacunku do własnej historii i przynależności do państwa polskiego - mówił tuż przed odsłonięciem rektor PWSTE.

Pod pamiątkową tablicą burmistrz Andrzej Wyczawski złożył kwiaty, a jego zastępca Bogdan Wołoszyn i sekretarz Jan Biłas zapalili znicze. Wcześniej poświęcenia dokonał ks. prałat Andrzej Surowiec - Archiprezbiter Jarosławski.

- Niechaj przez wszystkie następne pokolenia echo roznosi słowa naszego wielkiego Polaka Jana Pawła II: „Sprawa katyńska nie może być wymazana z pamięci Europy" - na zakończenie uroczystości mówiła jedna z krewnych ofiar NKWD upamiętnionych w Jarosławiu.

Obchody zostały zorganizowane przez Państwową Wyższą Szkołę Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu przy współpracy z Fundacją Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu oraz Stowarzyszeniem Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie, kołem w Przemyślu.

* * *

Do zbrodni katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku, kiedy do niewoli w ZSRR dostało się ok. 15 tys. oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu - jako wrogów komunizmu i Związku Radzieckiego - zapadła na najwyższym szczeblu. Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 roku, NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej.

Monika Polita
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(11.04.2013 | aktualizacja 13.04.2013 08:10)
Archiwum
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30