Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2006 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

110 lat istnienia szkoły im. ks. Stanisława Konarskiego

We wtorek 30 maja 2006 r. Święto Szkoły oraz 110. rocznicę istnienia obchodzili uczniowie i nauczyciele Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Jarosławiu. Centralnym punktem uroczystości była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem O. Józefa Kiełbasy - proboszcza parafii pw. Św. Trójcy.

W homilii O. Rafał podarował garść wspomnień, które dodają energii na następne lata. Pytał: "Czym była dla nas ta szkoła?". Zachęcał do osobistej refleksji. "Nauczyliśmy się, że człowiek żyje nie tylko dla siebie, dlatego musimy umieć współistnieć z innymi" - wyjaśniał. "Tu każdy czuje się ważną, znaczącą częścią społeczności. Poznaje tym samym swoją wartość i docenia innych" - dodał kaznodzieja. Zwierzył się też, że metody wychowawcze stosowane przez jego nauczycieli, sam wciela w życie.

Na uroczystości przybyli m.in.: Poseł na Sejm RP Andrzej Ćwierz, Burmistrzowie Janusz Dąbrowski i Tadeusz Pijanowski, Przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miasta Jarosławia Jacek Stańda, Naczelnik Wydziału Edukacji Marek Piotrowski, Proboszcz O. Józef Kiełbasa, uczniowie pierwszej szkoły Roman Zeman i Stanisław Sobocki, a także dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek.

Ponad wiekową historię szkoły przedstawiła Dyrektorka Anna Chucha. Najwcześniejsza data to 3 czerwca 1896 r., gdyż wtedy na podstawie rozporządzenia cesarskiej komisji Rady Szkolnej we Lwowie została założona czteroklasowa szkoła im. Ks. Stanisława Konarskiego. Początkowo siedziba mieściła się w tzw. "małym podziemiu". W roku szkolnym 1922/23 przeniesiono ją do budynku przy ul. Kraszewskiego. Jako szkoła siedmioklasową zaczęła funkcjonować od 1924 r. Ważnym wydarzeniem w dość zawiłych dziejach placówki był dzień 22 marca 1998 r., kiedy to przywrócono szkole imię księdza Stanisława Konarskiego. Po wprowadzeniu reformy systemu oświaty, 30 maja 2001 r. Publiczne Gimnazjum Nr 2 uchwałą Rady Miasta Jarosławia otrzymało również nazwę Wielkiego Patrona.

Poseł Andrzej Ćwierz w krótkim wystąpieniu zwrócił uwagę, że szkoła ta istnieje na przestrzeni trzech wieków: "To bardzo długa historia - historia, która zobowiązuje". Obiecał, że jako parlamentarzysta będzie "robił wszystko, żeby docenić pracę nauczycieli, bo inwestycja w edukację jest najbardziej opłacalną inwestycją".

Burmistrz Miasta Janusz Dąbrowski podziękował nauczycielom, rodzicom i młodzieży za całoroczną pracę i zapewnił o budowie sali gimnastycznej.

Program artystyczny przygotowany przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli ukazywał różne oblicza szkoły. Mocno akcentowane były elementy patriotyczne, historia Polski oraz zasługi i przesłanie ks. Stanisława Konarskiego. Natomiast "dobry duszek gimnazjum" w sposób zabawny opowiadał o szkole i ludziach z nią związanych. Swymi wspomnieniami podzielił się również były uczeń Stanisław Sobocki, który stwierdził, że była to najbardziej demokratyczna szkoła ze względu na współpracę nauczycieli i uczniów różnych wyznań.

Jak co roku Święto Szkoły jest okazją do wręczenia nagród za udział w różnego rodzaju konkursach i olimpiadach. Dyrektor Szkoły Anna Chuchla gratulowała młodzieży, rodzicom i nauczycielom nie tylko z PG 2, ale także tym, którzy pracowali z uczniami w szkole podstawowej.

W gimnazjum zorganizowano dwie wystawy. Jedna pracownia przeniosła nas w odległe czasy: była stara wysłużona ławka z miejscem na kałamarz, "zabytkowa" tablica, zeszyty i podręczniki sprzed lat, a także zdjęcia i świadectwa. Natomiast w innej sali można było obejrzeć zagrodę wiejską. Dzięki tym ekspozycjom młodzież poznaje warunki nauczania i życia w czasach, które znają jedynie z opowiadań.

Zofia Krzanowska
Rzecznik prasowy Burmistrza
(31.05.2006 | aktualizacja 29.11.2007 16:57)
Dyrektorka Publicznego Gimnazjum Nr 2 Anna Chucha powitała zaproszonych gości
Dyrektorka Publicznego Gimnazjum Nr 2 Anna Chucha powitała zaproszonych gości
Burmistrz Miasta Janusz Dąbrowski całej społeczności szkolnej złożył życzenia z okazji jubileuszu
Burmistrz Miasta Janusz Dąbrowski całej społeczności szkolnej złożył życzenia z okazji jubileuszu
Żywiołwe tańce....
Żywiołwe tańce....
.... ekspresja tancerzy....
.... ekspresja tancerzy....
... oraz nie tak odległe obrazki z przeszłości.
... oraz nie tak odległe obrazki z przeszłości.
Dawnych wspomnień czar
Dawnych wspomnień czar
Zagroda wiejska w jednaj z sal lekcyjnych. Fot Zofia Krzanowska
Zagroda wiejska w jednaj z sal lekcyjnych. Fot Zofia Krzanowska
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31