Druga generacja systemu, oparta o nowsze technologie, pomoże polskim służbom oraz organom ścigania w lepszej ochronie strefy Schengen, zwalczaniu przestępczości oraz poszukiwaniu osób zaginionych.
Polska weszła do strefy Schengen na przełomie lat 2007/2008. Oznaczało to zniesienie kontroli na wspólnych granicach wewnętrznych strefy (lądowych w grudniu 2007 r. i powietrznych w kwietniu 2008 r.) oraz przyjęcie wspólnych zasad kontroli na granicach zewnętrznych. Polskie służby otrzymały dostęp do Systemu Informacji Schengen we wrześniu 2007 r.
Uruchomiona 9 kwietnia br. baza SIS II to druga generacja systemu, z którego polskie służby korzystały od 2007 r. SIS II to największa europejska baza danych, która dotyczy utrzymywania bezpieczeństwa publicznego oraz porządku publicznego, a także zagwarantowania bezpieczeństwa mieszkańców. W porównaniu do bazy SIS I, SIS II zapewnia szybsze działanie systemu i jest oparta o nowsze technologie. Baza SIS II umożliwia m.in. użycie danych biometrycznych (odcisków palców, czy wizerunku twarzy). Dostęp do bazy SIS II mają tylko krajowe organy ścigania, wymiaru sprawiedliwości i administracyjne. Europejskie agencje Europol i Eurojust mogą wyszukiwać dane w systemie.
Źródło: www.rzeszow.gov.pl Tam więcej szczegółów oraz dostępne załączniki.