Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej działalności jarosławskiego koła Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. O idei Dnia Godności oraz współpracy Stowarzyszenia z Miastem w budowaniu społeczeństwa włączającego rozmawiali m.in. Mariusz Mituś - przewodniczący PSOUU Koło w Jarosławiu, Joanna Janocha - Prezes Zarządu Głównego PSOUU, Andrzej Wyczawski - burmistrz Jarosławia, Jarosław Pagacz -przewodniczący Rady Miasta oraz w roli prowadzącej Bernadeta Szczypta, dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów.
Jak poinformowała Joanna Janocha, PSOUU ma 124 koła terenowe i 12 tys. członków, prowadzi ponad 450 placówek i form wsparcia dla osób z upośledzeniem umysłowym. Podziękowała również władzom Miasta za wsparcie jarosławskiego koła. - Ta zgodna współpraca przynosi piękne efekty - podkreśliła. Działająca w naszym mieście organizacja wspiera codziennie ponad 730 dzieci i osób dorosłych. Jednostka tworzy ponadto miejsca pracy, zatrudnia prawie 400 osób. Burmistrz Wyczawski przypomniał natomiast o działaniach swoich poprzedników, o przekazaniu kilku nieruchomości pod zaplecze infrastrukturalne Stowarzyszenia. Obecnie Miasto również jest na etapie przekazania za 1% wartości budynku przy ul. 3 Maja i przy ul. Konfederackiej. Uchwałę w tej sprawie Rada Miasta Jarosławia podjęła 18 marca br.
Głównym akcentem spotkania była informacja o rozpoczęciu budowy Rodzinnego Domu Pomocy przy wsparciu Fundacji Velux. Wszystko za sprawą projektu pn. „Trening samodzielności - drogą do autonomii i niezależności życiowej dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną", który zaczyna realizować Stowarzyszenie. Projekt potrwa dwa lata. Będzie składał się z dwóch etapów. Pierwszy to zbudowanie bazy lokalowej - domu, w którym prowadzone będą treningi samodzielności (etap ten potrwa do 30.06.2014 r.). Drugi etap to treningi samodzielności. Wezmą w nich udział 32 osoby z niepełnosprawnością intelektualną i różnymi innymi niepełno sprawnościami sprzężonymi. Te osoby bedą uczestniczyć w 36 cyklach treningowych, każdy cykl potrwa tydzień. W każdym cyklu udział weźmie 8 osób stale wspieranych przez asystentów. Projekt zakłada, że każdy z 32 uczestników weźmie udział w 9 tygodniowych cyklach treningowych (etap ten potrwa od 7.07.2014 do 15.04.2015 r.). Głównym założeniem projektu jest nabycie lub podtrzymanie posiadanych już przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną umiejętności samodzielnego, niezależnego życia, rozwoju ich kompetencji społecznych, przede wszystkim poprawa jakości ich życia. Projekt sfinansowany zostanie przez duńską Fundację Velux. Na uroczystości obecny był przedstawiciel Fundacji, Jens-Joergen Pedersen. Zapytany dlaczego akurat finansują ten projekt, odpowiedział: - Widzimy to jako społeczną inwestycję, która nie daje zwrotu w formie pieniędzy, ale powinna dawać w zamian lepsze życie.
W spotkaniu wzięli udział również: Tomasz Strent - koordynator projektu, Artur Ostafijczuk - architekt z firmy, która zaprojektowała Rodzinny Dom Pomocy.