Jarosław współpracuje z miastem Użgorod od czerwca 2003 r. Jest to jedno z ośmiu miast partnerskich Jarosławia i drugie obok Jaworowa, na Ukrainie. Oba miasta realizują wspólny projekt, którego efektem będzie w Jarosławiu Podziemne Przejście Turystyczne pod kamienicami: Orsettich (Rynek 4), Attavantich (Rynek 5) oraz Gruszewiczów (Rynek 6), zaś w Użgorodzie - stworzenie w zabytkowym budynku gospodarczym tzw. ambarze muzeum wina wraz z salami do degustacji i galeriami. Umowę o współpracy partnerskiej podpisali 14 maja w Ratuszu: burmistrz Jarosławia Andrzej Wyczawski, mer Użgorodu Wiktor Pohoriełow oraz starosta jarosławski Jerzy Batycki. Merowi Użgorodu towarzyszyła Olga Travina - naczelnik Wydziału Inwestycji i Rozwoju Innowacji. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli: Dawid Lasek - wiceprezes Zarząd Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska, Agnieszka Bukowy-Jedynak - naczelnik Inwestycji Miejskich, doradca burmistrza Ewa Kłak-Zarzecka, lokalne media i prasa.
- Projekt, którego realizację rozpoczniemy niebawem, podniesie atrakcyjność turystyczną obu miast. Bardzo się cieszę, że podpisanie umowy, do której przygotowywaliśmy się od wielu miesięcy przypadło w dziesiątą rocznicę podjęcia współpracy partnerskiej z miastem Użgorod. Mam nadzieję, że nie będzie to ostania nasza wspólna inicjatywa, a nowa perspektywa unijna 2014-2020 przyniesie nam wiele okazji do realizacji kolejnych pomysłów - podkreśla burmistrz Andrzej Wyczawski.
Całkowity koszt projektu to ponad 2 mln euro. Aż 90 % zostanie dofinansowane z Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa (1. 856 049,30 euro). Wkład własny po stronie polskiej: 120 176,30 euro, po stronie ukraińskiej: 86 051,40 euro.
Długość „Podziemnego Przejścia Turystycznego" wyniesie 187 m, a najniższy poziom głębokość 5,6 m. Wejście do podziemi będzie zlokalizowane w kamienicy Orsettich, pod nią również zostaną urządzone sale ekspozycyjne związane z historią miasta. W dalszej części, pod kamienicą Rynek 5, znajdować się będzie makieta Starego Miasta widoczna dodatkowo przez oszklony szyb wykonany w chodniku przed kamienicą, a w sali multimedialnej gwar kupców przypominający o sławnych, jarosławskich jarmarkach. Przejście zakończy część kawiarniana oraz sklep z pamiątkami pod kamienicą Rynek 6. W każdej kamienicy będą zlokalizowane wyjścia ewakuacyjne. W tym samym czasie Użgorod będzie prowadził swoją inwestycję - remont zabytkowego budynku gospodarczego tzw. Winne Piwnice. Na trzech kondygnacjach obiektu zostaną urządzone: w piwnicach muzea wina i piwa z salami degustacyjnymi oraz sklep z pamiątkami; na I piętrze wystawa rzemiosła ludowego i galeria artystyczna, natomiast na II piętrze sala konferencyjna i biura dla pracowników.