Pierwszą siedzibą biblioteki był niewielki lokal przy ul. Rynek 3. W chwili rozpoczęcia swojej działalności księgozbiór biblioteki liczył 2413 woluminów. Z upływem lat zmieniały się siedziby biblioteki, powstawały filie biblioteczne i oddział dla dzieci. Znacznie powiększył się również księgozbiór - teraz to około 100 000 woluminów.
W minionym roku została otwarta nowa siedziba biblioteki przy ul. ks. Jakuba Makary i od tamtego momentu Miejska Biblioteka Publiczna w Jarosławiu jest jedną z najnowocześniejszych w kraju. Na 1 tys. 37 m kw. znajduje się przestrzenna multimedialna czytelnia połączona z wypożyczalnią dla dorosłych, część dziecięca, kącik dla maluchów, a także kawiarnia, stanowisko do odsłuchu muzyki, stanowiska komputerowe oraz multimedialna sala spotkań. Obiekt w całości dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym także niewidomych. Teraz śmiało można powiedzieć że miejska biblioteka jest miejscem, które doskonale godzi tradycję z nowoczesnością.
Biblioteka może pochwalić się wieloma ogólnopolskimi wyróżnieniami. Od 8 lat bierze udział w projekcie „Promocja Czytelnictwa", pozyskuje dotację na zakup nowości wydawniczych. Ma bogatą ofertę kulturalną - wyróżnia się poprzez organizowanie konkursów, spotkań autorskich, warsztatów, projekcji filmowych, wystaw oraz lekcji bibliotecznych. Biblioteka współpracuje ze wszystkimi szkołami, przedszkolami, instytucjami kultury i stowarzyszeniami.
Jubileusz 65-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu był doskonałą okazją na spotkanie osób mocno związanych z tą instytucją. 14 maja spotkali się byli i obecni pracownicy MBP, burmistrz Andrzej Wyczawski, jego zastępca Bogdan Wołoszyn, sekretarz Jan Biłas oraz inni którzy byli lub są zaangażowani w działalność biblioteki.
- Jubileusz 65-lecia naszej biblioteki to nie tylko historia instytucji, jej wewnętrznej i zewnętrznej organizacji ale historia ludzi w niej pracujących, ludzi mieszkających w Jarosławiu - zanaczył burmistrz Wyczawski.
Tak dostojny jubileusz był również okazją do wspomnień i podziękowań. Za wieloletnią pracę z książką i czytelnikiem byłym i obecnym pracownikom podziękowania złożyła Elżbieta Tkacz, dyrektor MBP. Podziękowała również tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania biblioteki w jej obecnym kształcie. - Szczególne podziękowania kieruję do władz miasta za zrozumienie potrzeb biblioteki, każde wsparcie i okazaną nam pomoc oraz zaangażowanie w twórcze działanie tej instytucji. Doceniamy fakt, że władze miasta popatrzyły na bibliotekę nie tylko przez pryzmat wydatków, ale jak na doskonałą inwestycję, która wraca do nas wszystkich - podkreśliła Elżbieta Tkacz, a ponadto wręczyła okolicznościowe grawertony dla burmistrza Andrzeja Wyczawskiego oraz zastępcy Bogdana Wołoszyna.
Nie zabrakło kwiatów, życzeń oraz ciepłych gestów. Miłym akcentem na zakończenie uroczystości był spektakl w wykonaniu teatru Baccalaureus pt. „Świeczka zgasła".