Ustanowione na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej - Święto Wojska Polskiego, obchodzone jest uroczyście w całej Polsce, tak było również w naszym mieście. Ale dla Jarosławia wczorajszy dzień miał podwójny wymiar, 20-lecie istnienia obchodził 14 dywizjon artylerii samobieżnej stacjonujący w Jarosławiu.
Uroczystość rozpoczęła się o 13.00 Mszą św. w intencji żołnierzy 14 das - Garnizonu Jarosław. Liturgii przewodniczył ks. archiprezbiter Andrzej Surowiec. Dalsza część uroczystości odbyła się na jarosławskim rynku. Po podniesieniu flagi państwowej i odśpiewaniu hymnu przyszedł czas na wręczenie odznaczeń i wyróżnień.
Gwiazdą Iraki i Gwiazdą Afganistanu odznaczeni zostali żołnierze, którzy wyróżnili się nienaganną służbą w polskim kontyngencie wojskowym poza granicami państwa. Srebrne i Brązowe Medale „Za zasługi dla obronności kraju" otrzymali wybrani żołnierze w uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej. Za długoletnią służbę w Wojsku Polskim wręczono medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny". W tym dniu oprócz żołnierzy wyróżnione zostały również osoby cywilne. Burmistrz Andrzej Wyczawski oraz sekretarz Jan Biłas otrzymali medale pamiątkowe z okazji 20-lecia das. Medal został przyznany w dowód wdzięczności za okazaną pomoc, włożony wysiłek w umacnianie wzajemnych relacji i rozwój jednostki wojskowej. Natomiast pamiątkową odznaką 14 dywizjonu uhonorowany został m.in. Andrzej Jędrejko, Komendant Straży Miejskiej. Ponadto swoje odznaczenia wręczało Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ; medale za zasługi dla Stowarzyszenia otrzymali zastępcy burmistrza Stanisław Misiąg i Bogdan Wołoszyn oraz sekretarz Jan Biłas.
Potem przyszedł czas na przemówienia. Głos zabrał ppłk Ryszard Sugalski, dowódca 14 dywizjonu artylerii samobieżnej; „...miasto Jarosław związane jest z Wojskiem Polskim od momentu odzyskania w 1918 r. niepodległości. To w Jarosławiu stacjonowała 24 dywizja piechoty, którą w latach 1926-1935 dowodził nasz patron gen. bryg. Wacław Wieczorkiewicz. To w koszarach, w których funkcjonujemy stacjonował 24 pułk artylerii lekkiej". O głębokich tradycjach żołnierskich Jarosławia mówił również burmistrz Andrzej Wyczawski. Podkreślił ponadto: „w tym szczególnym dniu pamiętajmy o polskich żołnierzach, którzy służbę pełnią poza granicami naszego kraju, z dala od rodzinnego domu niosą nadzieje na pokój ludziom ogarniętym konfliktami zbrojnymi".
Po okolicznościowych przemówieniach odczytano Apel Oręża Polskiego i uczczono pamięć poległych żołnierzy trzykrotną salwą honorową. Obchody zakończyła defilada pododdziałów 14 das. W tym dniu, przez całe popołudnie na jarosławskim rynku odbywał się pokaz sprzętu wojskowego.