Uroczystość Rekoronacji Figury Matki Bożej Bolesnej była zwieńczeniem trzydniowych obchodów jubileuszu 300-lecia konsekracji Bazyliki OO. Dominikanów w Jarosławiu. 15 września, w przypadające tego dnia Święto MB Bolesnej, na Rynku wokół słynącej cudami Pani Jarosławskiej, zgromadziło się kilka tysięcy wiernych.
- W tysiącletniej historii miasta, dzisiejsza uroczystość nabiera szczególnego wymiaru, szczególnego charakteru (...) Matka Boża Bolesna upomniała się od naszego pokolenia dla swego Syna i dla siebie o złote korony nie tylko z kruszcu, niezwykle cennych i pięknych kamieni, ale przede wszystkim o korony z wiary, o korony z miłości, o korony sprawiedliwości, o korony pięknej polskiej rodziny - mówił w homilii abp Tadeusz Gocłowski. Przypomniał również, że: - Dzisiejszy dzień skłania nas do przywołania roku 1755, gdy dokonała się tu pierwsza uroczysta koronacja, niespełna 40 lat po koronacji Królowej Polski na Jasnej Górze.(...) Niełatwe były lata, które upłynęły od tamtego czasu i dziś Jarosław przeżywa ponownie tę uroczystość.
Po homilii Arcybiskup poświęcił korony, następnie razem z przeorem o. Lucjanem Sobkowiczem dokonał uroczystej koronacji Piety. Przed ukoronowaną już Figurą w imieniu wszystkich zgromadzonych, burmistrz Andrzej Wyczawski odczytał „Akt zawierzenia miasta Jarosławia MB Bolesnej" polecając Jej opiece wszystkich mieszkańców.
Na zakończenie liturgii za dar modlitwy dziękował zgromadzonym ks. bp senior Bronisław Dembowski z diecezji włocławskiej; głos zabrał także marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który podkreślił niezwykłą rangę tego wydarzenia w życiu parafii i wszystkich członków Kościoła Katolickiego. - Do cudownej figury modlą się setki wiernych, którzy przybywają do niej każdego dnia ze swoimi sprawami, prosząc Matkę Bożą o łaskę i szukając u niej pocieszenia. Jestem przekonany, że dziś, w dobie kryzysu wartości, którym hołdował i nadal hołduje Kościół, Bazylika i cudowna figura Matki Bolesnej z Jezusem będzie symbolem odwołującym się do tych podstawowych wartości - mówił marszałek. Z kolei o. prowincjał Krzysztof Popławski podziękował burmistrzowi za pomoc w przygotowaniu tej wyjątkowej uroczystości oraz zapewnił wszystkich zgromadzonych o swojej modlitwie.
W uroczystości wzięli udział: duchowni z archiprezbiterem jarosławskim ks. prałatem Andrzejem Surowcem i ks. dziekanem Janem Jagustynem, bracia dominikanie, parlamentarzyści, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl z małżonką, przedstawiciele władz powiatu, burmistrz Jarosławia Andrzej Wyczawski, zastępcy burmistrza Stanisław Misiąg i Bogdan Wołoszyn, sekretarz miasta Jan Biłas, przedstawiciele jarosławskiej Uczelni z rektorem prof. Wacławem Wierzbieńcem, przedstawiciele instytucji, służby mundurowe, radni oraz kilka tysięcy wiernych z całej Polski. Oprawę liturgii przygotował Reprezentacyjny Chór Mieszany „Jarosław" pod batutą dr. Andrzeja Jakubowskiego oraz Jarosławska Orkiestra Dęta „Laudate Dominum".
***
To wyjątkowe wydarzenie nierozerwalnie związane jest z historią figury i objawienia Bolesnej Matki na ziemi jarosławskiej w 1381 r. Rekoronacja, którą przeżywaliśmy w niedzielę nawiązuje do uroczystości z 1755 r. - pierwszej koronacji również na Rynku i przeniesienia figury ulicami miasta do bazyliki. Powodem powstania nowych koron dla słynącej cudami Piety stało się niecodzienne wydarzenie z 28 grudnia 2012 r., kiedy to podczas jednej z porannych Mszy św. poprzednie korony spadły z głów Maryi i Jezusa do wewnętrznej niszy ołtarzowej. Wierni odczytali to jako znak i zaczęli w darze przynosić cenne dla siebie przedmioty ze srebra i złota, dzięki czemu Pieta mogła otrzymać nowe korony. Zaprojektował je i wykonał Olgierd Stopiński mistrz złotnictwa z Warszawy. Oprócz 2,5 kg srebra i złota do ich wykonania artysta wykorzystał także kamienie szlachetne: brylanty, ametysty, rubiny, perły i kryształy górskie.