Uroczyste obchody rocznicowe rozpoczęły się Mszą św. w intencji zmarłych Sybiraków pozostałych na Syberii i zmarłych w Ojczyźnie oraz żołnierzy, którzy oddali życie na wszystkich frontach świata.
W słowie powitalnym prezes Związku Sybiraków Zofia Garczyńska przypomniała w krótkim rysie historię powstania Związku: - W dniach 29-30 czerwca 1928 roku w gmachu Politechniki Warszawskiej odbył się założycielski zjazd Związku Sybiraków z udziałem 2000 delegatów z całej Polski. Honorowym członkiem został między innymi Józef Piłsudski.
Na drugą część uroczystości wszyscy przeszli w asyście orkiestry i Kompanii Honorowej pod Krzyż Golgoty Narodów. Tam został odegrany Hymn Narodowy oraz Hymn Sybiraków, odczytany Apel Poległych, Kompania Honorowa wykonała salwę honorową, a zaproszeni goście złożyli kwiaty.
Ostatnim punktem obchodów była dekoracja Srebrną Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków. Z rąk prezes Zofii Garczyńskiej odznaczenia otrzymało siedem osób, w tym: zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn, sekretarz Jan Biłas oraz przewodniczący RM Jarosław Pagacz. Głos zabrali także zaproszeni goście. Zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn w swoim przemówieniu powiedział: - (...) Pamiętajmy o wszystkich, którzy przelali krew podczas wojny, ale także o tych, którzy nosili brzemię okupacji sowieckiej przez lata powojenne. Pamięć o lokalnej historii jest szczególnym obowiązkiem samorządowców (...). Na zakończenie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wietlinie. Młodzież w wzruszającym programie artystycznym recytowała poezje i śpiewała pieśni sybirackie.
Organizatorem wydarzenia był Związek Sybiraków Oddział Jarosław oraz Burmistrz Miasta Jarosławia.