Od marca do września br. funkcjonariusze Straży Miejskiej odwiedzali placówki oświatowe gdzie prowadzili lekcje-pogadanki z przedszkolakami. W czasie pogadanek dzieci dowiedziały się jakie są zasady opieki i pielęgnacji zwierząt, poznały oznaki agresywnego zachowania psa, a także sytuacje, które mogą stworzyć ewentualne zagrożenie ze strony takiego czworonoga. Najmłodsi mieszkańcy naszego miasta nauczyli się, w jaki sposób zminimalizować skutki w razie wystąpienia bezpośredniego ataku z jego strony. W spotkaniach uczestniczyło około 1500 dzieci z oddziałów przedszkolnych.
W dniu Światowego Dnia Zwierząt odbyło się podsumowanie akcji „Ostrożnie pies". Około 850 dzieci wraz z opiekunami zjawiło się w hali sportowej MOSiR, gdzie czekały na nie miłe atrakcje. Kynoterapeuta Bartłomiej Łyżeń z Ośrodka Edukacyjno - Rehabilitacyjno - Wychowawczego jarosławskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym wraz ze swoim psem Leo, którego dzieciaki znały już doskonale z zajęć przeprowadzonych w przedszkolach, przypomniał podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa w kontakcie z czworonogiem. Dzieci aktywnie włączyły się do pokazu i mogły zademonstrować np. pozycję „żółwia", która pozwoli im zminimalizować skutki ataku psa. Funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Służby Celnej pokazali w jaki sposób psy służbowe, z którymi pracują, wyszukują substancje odurzające i papierosy. Natomiast miłośnicy psów Barbara i Andrzej Wilk, którzy zawodowo zajmują się szkoleniem psów zademonstrowali wraz z przyjaciółmi pokaz umiejętności swoich czworonogich podopiecznych. W dynamicznym pokazie zaprezentowano wyszkolenie psów w zakresie posłuszeństwa oraz sposoby obezwładniania napastników przez psy służbowe Policji.
Ponadto, w tym dniu schronisku dla bezdomnych zwierząt w Orzechowcach przekazano karmę jaką zebrały placówki oświatowe biorące udział w akcji. W sumie udało się zebrać około 1200 kg karmy. Z pomysłem wsparcia schroniska dla bezdomnych zwierząt wyszła Straż Miejska oraz Bartłomiej Łyżeń. Z placówką w Orzechowcach Miasto prowadzi stałą współpracę w zakresie realizacji programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności.
W imprezie, której w całości pomysłodawcą i inicjatorem była Straż Miejska w Jarosławiu uczestniczyli: zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn, Komendant Straży Miejskiej Andrzej Jędrejko, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Wacław Cząstka oraz lek.wet. Piotr Wojtasik - kierownik schroniska dla bezdomnych zwierząt w Orzechowcach.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za udział w części programu „Ostrożnie pies" kierowanej do przedszkolaków - dyrektorom i nauczycielom placówek oświatowych z naszego miasta; Anecie Litwiak - Dyrektor Ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczego jarosławskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym wraz z Bartłomiejem Łyżeń i wychowankami za wsparcie pomysłu, udział w lekcjach-pogadankach z przedszkolakami, pokazy bezpiecznego zachowania się dzieci w kontaktach z psami; Komendantowi Powiatowemu Policji mł.insp. Grzegorzowi Śmiech; Komendantowi Placówki Straży Granicznej w Korczowej ppłk SG Jackowi Szcząchor oraz Dyrektor Izby Celnej podinsp.celny Jadwidze Zenowicz za sprzyjanie inicjatywie i pokazanie roli poszczególnych służb w zakresie bezpieczeństwa mieszkańców Jarosławia.
Serdeczne podziękowania Straż Miejska w Jarosławiu kieruje również do Barbary i Andrzeja Wilk za nieocenioną pomoc w realizacji finału akcji, zrozumienie idei programu i pomysłowe przekazanie najważniejszych założeń akcji dzieciom przedszkolnym.
O akcji pisali: