Na przełomie kwietnia i czerwca 2013 r. w ramach programu "Bezpieczny Jarosław" studenci oraz pracownicy naukowi Instytutu Socjologi Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu przeprowadzili na terenie miasta ankietę, której zadaniem było ustalenie stanu i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Po wstępnej analizie zebranych danych przyszedł czas na dyskusję na ten temat.
Celem zorganiozwanej debaty było poznanie ogólnego poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Jarosławia i społecznych odczuć na temat funkcjonowania instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
- Myślę, że przedmiot dzisiejszej dyskusji przyczyni się do wyciągnięcia właściwych wniosków, aby bezpieczeństwo mieszkańców Jarosławia nie tylko umacniać, ale również ciągle rozwijać programy, które na tę rzecz będą działać - mówił otwierając debatę burmistrz Andrzej Wyczawski.
O poczuciu bezpieczeństwa w województwie podkarpackim w ujęciu socjologicznym opowiedział dr Eugeniusz Moczuk z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prelegent skupił się na skali bezpieczeństwa oraz formach przeciwdziałania przestępczości. Jak podkreślał: "powiat jarosławski oraz powiat przeworski należą do najbezpieczniejszych na Podkarpaciu. A Podkarpacie to najbardziej bezpieczny region w całej Polsce". Kolejną poruszaną kwestią była "Percepcja i waloryzacja przestrzeni miasta a bezpieczeństwo publiczne", temat przedstawił dr Sławomir Solecki, dyrektor Instytutu Socjologi Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.
Natomiast Marcin Sowiński, pracownik naukowy PWSW w Przemyślu zaprezentował wyniki ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców Jarosławia. Przebadano 771 dorosłych jarosławian, z których na pytanie - Czy Jarosław jest miastam, w którym żyje się bezpiecznie - prawie 57% odpowiedziało raczej tak, a tylko 14,30% uznało, że raczej nie. Wśród największych zagrożeń mieszkańcy wymienili: chuligaństwo i wandalizm (63,7%), alkoholizm i naromanię (37,2%), piratów drogowych (25,9%) oraz przemoc wśród nieletnich (21,3%). Według zebranych danych źródłem zagrożeń w Jarosławiu jest bezrobocie, tak odpowiedziało prawie 70% respondentów, kolejnym niewłaściwe wychowywanie dzieci i zubożenie społeczeństwa. Na pytanie o najskuteczniejsze sposoby poprawy bezpieczeństwa zapytani uznali surowe kary i wyroki, działalność wychowawczą wśród młodzieży oraz zwiększenie liczby policjantów na ulicach miasta.
Ostatnim elementem spotkania była wspólna dyskusja. Uczestnicy debaty zadawali pytania zarówno ankietującym - pracownikom naukowym PWSW w Przemyślu, jak i organizatorom wydarzenia: burmistrzowi Andzejowi Wyczawskiemu oraz I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji, Wacławowi Cząstce.
W debacie uczestniczyli również: starosta Jerzy Batycki; zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn; sekretarz Jan Biłas; Barbara Hopko-Grzebyk, Prokurator Rejonowy; Andrzej Jędrejko, Komendant Straży Miejskiej; Tadeusz Padykuła, dyrektor COM; radni, prezesi spółek miejskich oraz przedstawiciele straży pożarnej i Państwowej Wyższej Szkoły Teczniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.