Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to święto uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. W Jarosławiu uroczystości z okazji tego święta odbywają się już od trzech lat. W tym roku obchody rozpoczęły się w piątek, 24 stycznia otwarciem wystawy pt: „Powrót chasydów" autorstwa Zbigniewa Józefa Tobiasiewicza w Zespole Szkół Plastycznych. Uczestnicy uroczystości spotkali się również z burmistrzem Andrzejem Wyczawskim w sali narad Urzędu Miasta. A następnie wraz z zachodem słońca w dawnej synagodze rozpoczął się szabat, jedno z najważniejszych świąt żydowskich.
Drugiego dnia obchodów odbyło się między innymi spotkanie pochodzącej z Izraela Luci Retman z mieszkańcami Jarosławia oraz otwarcie w Opactwie wystawy „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata", zorganizowanej przez rzeszowski oddział IPN. Ponadto uczczono pamięć Żydów jarosławskich przy pamiątkowej tablicy na Synagodze, gdzie kwiaty złożył m.in. zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn. W niedzielę odbyło się nabożeństwo w kościele pw. Mikołaja i Stanisława bpa w intencji ofiar Holokaustu z Podkarpacia z udziałem Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Przemyskiej, ks. dra Stanisława Jamrozka.
Burmistrz Andrzej Wyczawski wraz z Wacławem Wierzbieńcem Rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej oraz pochodzącymi z Izraela: Lucią Retman, Romanem Kesslerem oraz Judith Elkin z Miami w USA, odczytali listę ofiar prześladowań i zagłady, zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz Żydów, którzy ponieśli śmierć na tym terenie. Modlitwą i zapaleniem zniczy uczczono pamięć ofiar Holokaustu z Jarosławia i okolic w symbolicznym miejscu kaźni przy murach Jarosławskiego Opactwa, gdzie światło zapali również burmistrz Andrzej Wyczawski.