Retrospektywna wystawa prac zmarłego przed rokiem Krzysztofa Krzycha jest wspomnieniem wspaniałego artysty, pedagoga oraz dyrektora. Wernisaż 15 lutego br. zgromadził liczne grono osób ceniących jego wyjątkową i bogata twórczość, najbliższą rodzinę, przyjaciół i współpracowników. Z tej okazji burmistrz Andrzej Wyczawski wystosował list, który odczytała naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta, Joanna Mordarska. Podkreślił w nim ważną rolę jaką zmarły Dyrektor pełnił dla Jarosławia, niezwykłe zaangażowanie w pracę z młodzieżą oraz współpracę z różnymi instytucjami choćby z Centrum Kultury i Promocji. Służył cennymi radami m.in. przy aranżacji sal wystawowych „Galerii Głównej u Attavantich" - miejsca, w którym do 12 marca br. można oglądać wystawę.
Ekspozycję przygotował najbliższy współpracownik artysty, Henryk Cebula, którego zamysłem było pokazanie zarówno obrazów z ostatnich lat twórczości, jak i tych z początku drogi artystycznej. Dlatego w pierwszej sali poza portretem Krzysztofa Krzycha przekazanym przez Rodzinę ZSP, znajdziemy malarstwo - akty kobiece przenikające się z abstrakcją, bo jak sam mówił o swojej pracy twórczej: (...) Dobry obraz przedstawiający musi się opierać na pewnym porządku abstrakcyjnym, natomiast obraz abstrakcyjny nie jest nigdy całkowicie wolny od skojarzeń (...).
W kolejnych salach pojawiają się m.in. ilustracje do „Konopielki", exlibris, rysunki - studium postaci z czasu studiów, grafika cyfrowa, nie mogło zabraknąć również portretów - doskonale bowiem potrafił uchwycić charakter postaci. Część z nich najbliżsi zobaczyli po raz pierwszy. Odwiedzający wystawę mają niepowtarzalną okazję retrospekcji wieloletniego dorobku twórczego Krzysztofa Krzycha zarówno pod względem tematycznym, jak i technik wykonania. Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce i zagranicą, ale także w Urzędzie Miasta Jarosławia, czy Stowarzyszeniu Miłośników Jarosławia. Dla magistratu wykonał portret byłego burmistrza miasta dra med. Adolfa Dietziusa, który znajduje się na honorowym miejscu w Sali Narad, a dla SMJ poczet prezesów.
Otwarta 15 lutego br. wystawa nie jest jedyną formą upamiętnienia artysty. W I rocznicę jego śmierci i Dzień Patrona Szkoły pracownia malarstwa w ZSP otrzymała imię Krzysztofa Krzycha. - Mam satysfakcję, że sam pracuję w tej pracowni, tak jak kiedyś objąłem pracownię po Tobiaszu, potem Kieferlingu. Mogę kontynuować tradycję rysunku w Naszej szkole wzbogacając ją przemyśleniami mojego młodszego kolegi-artysty, dyrektora i przyjaciela, który będzie przyglądał się naszym poczynaniom z góry, wraz ze Śliwińskim i Kieferlingiem - podsumowuje Henryk Cebula.