Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2014 » Marzec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym"

1 marca cała Polska złożyła hołd Żołnierzom Wyklętym. Nie inaczej było w naszym mieście. Uroczystość zorganizowana przez Burmistrza Miasta Jarosławia wspólnie z dyrektorem rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod tablicą poświeconą ofiarom represji Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1944-1956.

W 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Pierwszy dzień marca jest dniem symbolicznym, tego dnia w 1951 r. komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia WiN.

W Jarosławiu pamięć o „Żołnierzach Wyklętych" i osobach przeciwstawiających się komunistycznemu zniewoleniu zaczęto przywracać znacznie wcześniej, bo wkrótce po obaleniu komunizmu w Polsce. Już w 1991 r. przy wsparciu władz miasta na budynku Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa została odsłonięta pierwsza tablica upamiętniająca żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. W 2010 r. staraniem władz miasta w jej miejsce pojawiła się nowa tablica z obszerniejszym wpisem uwzględniającym działalność opozycyjną po zakończeniu walki zbrojnej z komunizmem.

- Spotykamy się tutaj dzisiaj, aby przypomnieć bohaterów tamtych czasów, przypomnieć cele i idee jakie im przyświecały i aby pamięć o nich nigdy nie zaginęła - mówił burmistrz Andrzej Wyczawski otwierając drugą część uroczystości, która odbyła się w Centrum Kultury i Promocji.

A podczas drugiej części uroczystości losy bohaterów walczących o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego w swoim wystąpieniu przybliżył poseł Piotr Babinetz. Wioletta Gut-Siudak przedstawiła sylwetkę Franciszka Przysiężniaka ps. „Ojciec Jan", organizatora i dowódcy bojowego oddziału partyzanckiego Armii Krajowej na Lubelszczyźnie, pochowanego na jarosławskim Starym Cmentarzu. Natomiast dr Tomasz Bereza wygłosił referat nt. antykomunistycznego podziemia niepodległościowego na terenie powiatu jarosławskiego. Na zakończenie uroczystości wyświetlony został film dokumentalny poświęcony dziejom IV Zarządu WiN, kierowanego przez doświadczonego konspiratora - mjr. Łukasza Cieplińskiego.

Monika Polita
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(03.03.2014 | aktualizacja 03.03.2014 15:28)
Fot. Monika Polita
Prelegenci: poseł Piotr Babinetz, ...
Prelegenci: poseł Piotr Babinetz, ...
Wioletta Gut-Siudak, ...
Wioletta Gut-Siudak, ...
dr Tomasz Bereza.
dr Tomasz Bereza.
Tablica poświeconą ofiarom represji Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1944-1956 znajdująca się przy ul. Sienkiewicza w Jarosławiu.
Tablica poświeconą ofiarom represji Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1944-1956 znajdująca się przy ul. Sienkiewicza w Jarosławiu.
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31