Mimo że grupą docelową programu są głównie osoby starsze, to w bezpłatnych zajęciach może uczestniczyć każdy. Pierwsze spotkania zorganizowane 26 i 27 lutego br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Fredry oraz podziemiach kościoła pw. Chrystusa Króla, dotyczyły roli i miejsca Straży Miejskiej w systemie ochrony porządku publicznego na terenie miasta oraz zagrożeń pożarowych w najbliższym otoczeniu - właściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, podstawowych zasad zachowania bezpieczeństwa. Zastępca komendanta SM Janusz Sobejko omówił także ideę powstania programu profilaktycznego, plany i zamierzenia na kolejne miesiące. - Poprzez Akademię chcemy szerzej spojrzeć na bezpieczeństwo seniorów, rozmawiać o ich potrzebach oraz problemach z którymi stykają się na co dzień - komentuje zastępca. Razem z funkcjonariuszem Bogusławem Ryznerem przybliżyli zadania jednostki, jej zakres uprawnień, luki w przepisach uniemożliwiające podejmowanie działań w zakresie egzekwowania porządku na terenie miasta. Poinformowali w jakich sytuacjach należy zgłaszać się do Straży Miejskiej, czego można oczekiwać od funkcjonariuszy. Znaczna część przedstawionej prezentacji poświęcona była usuwaniu odpadów wbrew obowiązującym przepisom oraz spalaniu ich w przydomowych kotłowniach, monitoringowi wizyjnemu, opiece nad zwierzętami bezdomnymi, czy działaniom profilaktyczno-edukacyjnym wśród dzieci i młodzieży tj. „Bezpieczna Droga Do Szkoły", „Bezpieczne Ferie/Wakacje", „Ostrożnie Pies", „Odpowiedzialność karna Nieletnich".
W drugiej części st. kpt. Krzysztof Kowal z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu zwrócił uwagę na zagrożenia pożarowe w naszym najbliższym otoczeniu. Przekazał istotne informacje z zakresu zasad bezpieczeństwa przy eksploatacji urządzeń grzewczych. Uczestnicy spotkań dowiedzieli się w jaki sposób użytkować urządzenia gazowe, elektryczne, czy węglowe; jakie materiały mogą stwarzać niebezpieczeństwo oraz dlaczego czad jest tak groźny dla życia ludzkiego i co należy robić, żeby zminimalizować możliwość zatrucia.
Założeniem Straży Miejskiej - pomysłodawcy programu jest dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców. Dlatego spotkania planowane są raz w miesiącu, w różnych instytucjach, każde kolejne będzie dotyczyło innego tematu. Powodzenie akcji zależy od nas wszystkich. Zachęcamy do udziału!
Więcej informacji o założeniach programu, spotkaniach oraz praktyczne porady można znaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce - „Jarosławska Akademia Bezpiecznego Seniora".