Co roku na początku marca Ukraińcy na całym świecie obchodzą „Dni Szewczenkowskie", w ramach których organizowane są różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne nawiązujące do życia i twórczości ukraińskiego wieszcza narodowego, a tegorocznym uroczystościom towarzyszy dodatkowa okoliczność - 200. rocznica urodzin artysty. Również w naszym mieście, w Centrum Kultury i Promocji od kilku lat cyklicznie spotyka się społeczność polsko-ukraińska na wydarzeniu muzycznym poświęconym Tarasowi Szewczence. Podczas niedzielnego koncertu w Sali Lustrzanej nawiązywano do zasług poety, który swoją twórczością przywrócił Ukraińcom pamięć historyczną oraz jego życia przypominającego na swój sposób historię Ukrainy. Szewczenko z 47 przeżytych lat aż 24 spędził w poddaństwie, 10 na zesłaniu, 3,5 roku pod nadzorem policji, a zaledwie 9 lat na wolności. Dlatego dla sąsiadów zza wschodnie granicy nie jest tylko poetą, ale uosobieniem walk narodowo-wyzwoleńczych w XIX w. - symbolem Ukrainy.
Koncert w 200. rocznicę urodzin artysty zgromadził szeroką publiczność, obecni byli m.in. burmistrz Jarosławia Andrzej Wyczawski, sekretarz miasta Jan Biłas, burmistrz Nowojaworowska Wasyl Murawel, jego zastępca Ihor Oleksiv, Włodzimierz Bożyk - wieloletni przewodniczący jarosławskiego Koła Związku Ukraińców w Polsce oraz obecny przewodniczący Zenon Skuratko, Maria Tucka - prezes Związku Ukraińców w Polsce Oddział w Przemyślu, dyrektor Centrum Kultury i Promocji Tomasz Wywrót. Historię wielkiego twórcy ukraińskiego w piosence i wierszu zaprezentowały dzieci z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Markiana Szaszkewicza, Przedszkola nr 13 - oddział z ukraińskim językiem nauczania, kapela bandurzystów „Wesołe bandury" grająca na mało znanym instrumencie narodowym oraz zespół wokalny Horłycia z Jaworowa.
Uczestnicy spotkania wspominając T. Szewczenkę odnieśli się także do obecnych wydarzeń w Kijowie i na Krymie. - Drodzy przyjaciele z Ukrainy. Bardzo się cieszę, że możemy spotkać się w Jarosławiu, czcić pamięć i twórczość Tarasa Szewczenki, choć czas jest bardzo trudny. Ostatnie wydarzenia na Ukrainie przejmują nas wszystkich w Polsce, także w Jarosławiu. Będziemy starać się jak najwięcej pomagać. Zapewniam, że u nas zawsze możecie czuć się bezpiecznie - mówił burmistrz Andrzej Wyczawski. Z kolei burmistrz Nowojaworowska podkreślił, że twórczość Szewczenki - mimo upływu lat - jest ciągle aktualna, a sam Szewczenko na Ukrainie traktowany jest jak prorok. Podziękował za pomoc w zorganizowaniu spotkania oraz za wszelkie wsparcie pozwalające z nadzieją spoglądać w przyszłość. Wyrazy wdzięczności do burmistrza Andrzeja Wyczawskiego skierowała również Maria Tucka - prezes przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce. Gospodarzowi miasta przekazała biografię T. Szewczenki pt. „Noce ukraińskie albo rodowód geniusza" autorstwa Jerzego Jędrzejewicza. Ze wzruszeniem opowiadała o wszelkich przejawach solidarności z jakimi spotyka się w ostatnim czasie ze strony Polaków, także jarosławian.
Koncert nie jest jedynym wspólnie organizowanym wydarzeniem kulturalnym, które utrwala bardzo dobre relacje polsko-ukraińskie. W Jarosławiu odbywał się już Festiwal Pieśni i Tańca im. Stanisława Lutkiewicza, w 2010 r. jedna z ulic otrzymała nazwę tego znakomitego ukraińskiego kompozytora; znaczącym wydarzeniem był także w 2011 r. jubileusz 15-lecia koronacji cudownej Ikony MB „Bramy Miłosierdzia" w cerkwi greckokatolickiej, przy której działa jarosławskie koło Związku Ukraińców w Polsce.
Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ