„Jarosławska Akademia Bezpiecznego Seniora" od lutego organizuje bezpłatne zajęcia głównie dla osób starszych, ale mogą w nich uczestniczyć wszyscy zainteresowani tematyką bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu. Ostatnie spotkania odbyły się w miejskiej bibliotece, Centrum Kultury i Promocji oraz podziemiach kościoła pw. Chrystusa Króla. Tym razem funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji st. asp. Tomasz Pigan oraz asp. Dobromir Florek mówili o metodach stosowanych przez oszustów wobec osób starszych, a Sławomir Aksamit - ratownik medyczny z jarosławskiego COM o pierwszej pomocy przedmedycznej.
Zajęcia przeprowadzono z myślą o zwiększeniu czujności przed oszustami wyłudzającymi pieniądze od osób starszych. Seniorzy dowiedzieli się o sposobach jakie stosują oszuści, poznali najczęstsze scenariusze ich działania oraz mechanizmy różnego rodzaju oszustw i wyłudzeń. Funkcjonariusze Policji przestrzegali m.in. przed tzw. domokrążcami proponującymi artykuły w atrakcyjnej cenie, cegiełki, kartki, kalendarze, krzyżówki itp. Zajęcia były również okazją do podzielenia się przez seniorów własnymi doświadczeniami.
Drugiej części spotkań towarzyszyła myśl przewodnia: „Każdy z nas może być osobą poszkodowaną lub też przyczynić się do uratowania życia innego człowieka..."
Wydawać by się mogło, że pierwsza pomoc przedmedyczna tak często jest tematem szkoleń, że nie ma potrzeby wieloktronego powtarzania, jednak każde zajęcia pozwalają utrwalić zdobytą wiedzę i szybciej podjąć właściwe czynności w stanie zagrożenia życia lub zdrowia drugiej osoby.
Ratownik medyczny Sławomir Aksamit dużą uwagę poświecił ocenie sytuacji i trosce o bezpieczeństwo własne oraz poszkodowanego, odpowiedniemu zabezpieczeniu miejsca wypadku. Poinstruował seniorów na czym polega wezwanie pomocy i właściwe przekazanie informacji służbom ratowniczym, „krok po kroku" omówił prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy mogli zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom cukru we krwi.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za pomoc w przeprowadzeniu zajęć: funkcjonariuszom Policji, Marianowi Januszowi - przewodniczącemu Akademii Trzeciego Wieku, personelowi medycznemu Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu - dr Katarzynie Tomaszewskiej, mgr Iwonie Szymańskiej, pielęgniarkom Barbarze Wrzos oraz Barbarze Błońskiej.
Zapraszamy do udziału w kolejnych zajęciach „Jarosławskiej Akademii Bezpiecznego Seniora" już w kwietniu. Szczegóły pojawią się na plakatach, ulotkach, w mediach i na naszej stronie internetowej.