W 74. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 4. rocznicę katastrofy smoleńskiej jarosławianie uczcili pamięć o oficerach pomordowanych w 1940 r. przez NKWD oraz tych, którzy zginęli tragicznie pod Smoleńskiem, w drodze na uroczystości rocznicowe bestialskiego mordu.
Od kilku lat główne uroczystości odbywają się w kościele pw. Chrystusa Króla oraz przez Pomnikiem Katyńskim, po 2010 r. Pomnikiem Katyńsko-Smoleńskim. 11 kwietnia we Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. bpa Adama Szala uczestniczyli m.in. przedstawiciele Rodzin Katyńskich i Smoleńskich, burmistrz miasta Andrzej Wyczawski, jego zastępca Bogdan Wołoszyn, sekretarz miasta Jan Biłas, radni z przewodniczącym Jarosławem Pagaczem, parlamentarzyści, służby mundurowe, przedstawiciele instytucji, związków, stowarzyszeń oraz dzieci i młodzież jarosławskich szkół. Na wstępie Eucharystii ks. prałat Andrzej Surowiec, archiprezbiter jarosławski zaapelował do wiernych - Abyśmy modląc się za tych, którzy polegli i zginęli umieli wyciągać wnioski i budować piękną i sprawiedliwą Ojczyznę. Z kolei w homilii ks. bp A. Szal zaznaczył, że: - Nam, Polakom, nie wolno zapomnieć ani o tej tragedii z czasów wojny, ani o tym, co wydarzyło się cztery lata temu. Dlatego tu jesteśmy. Dla siebie, aby poczuć się jedną wielką rodziną zatroskaną o losy naszego kraju, ale także jako rodzina ludzi wierzących, która chce modlić się o zbawienie dusz tych Polaków, którzy byli naszymi reprezentantami w Katyniu.
Przed pomnikiem głos zabrał burmistrz Andrzej Wyczawski. Mówiąc o Zbrodni Katyńskiej podkreślił: - W zbiorowej pamięci narodu musi trwać liczba zamordowanych: 21 tys. 857 oficerów i więźniów politycznych. Musimy pamiętać o miejscach, gdzie strzałem w tył głowy zabijano najwartościowszych Polaków (...), gdzie ich pochowano.
Na dziedzińcu kościoła został odegrany hymn państwowy, ppor. Iwona Pac z 14 das odczytała Apel Poległych, żołnierze oddali salwę honorową, a przybyłe delegacje złożyły pod Pomnikiem Katyńsko-Smoleńskim kwiaty m.in. burmistrz miasta Andrzej Wyczawski wraz z zastępcą Bogdanem Wołoszynem, sekretarzem Janem Biłasem i przewodniczącym RM Jarosławem Pagaczem, rodzina śp. gen. dyw. Kazimierza Gilarskiego zmarłego w katastrofie oraz bliscy zamordowanych w Katyniu i Charkowie.
Uroczystość uświetniły Kompania Honorowa WP, Jarosławska Orkiestra „Laudate Dominum", poczty sztandarowe i harcerze.