Najnowszy przewodnik po Jarosławiu to publikacja długo oczekiwana nie tylko przez turystów odwiedzających nasze miasto. Do tej pory - poza broszurami i folderami - zainteresowani ofertą turystyczną Jarosławia musieli sięgać do wydawnictw sprzed kilkudziesięciu lat m.in. autorstwa Kazimierza Gotffrieda. Jego Ilustrowany przewodnik po Jarosławiu: z planem miasta został wydany w1937 r. i rozszedł się przed wybuchem II wojny światowej. Kolejną publikację Jarosław i okolice ten sam autor napisał w 1954 r., a pięć lat później wznowiono poprzednie wydanie przewodnika poszerzone o badania urbanistyczne i historyczne miasta oraz wiadomości o okolicach Jarosławia. Przed K. Gottfriedem dużym zainteresowaniem cieszyła się praca dr. Mieczysława Orłowicza Miasto Jarosław, jego przeszłość i zabytki (1921), czy ks. Franciszka Siarczyńskiego Wiadomość historyczna i statystyczna o mieście Jarosławiu (1826). Publikacja z I poł. XIX w. była przez długi czas jedynym informatorem o mieście.
Po wielu latach, nakładem rzeszowskiego wydawnictwa Edytorial, ukazał się owoc pracy i pasji Jerzego Czechowicza - jarosławianina, wielkiego miłośnika rodzinnego miasta, kolekcjonera pamiątek związanych z Jarosławiem, przewodnika turystycznego i terenowego na obszarze województwa podkarpackiego, członka Zarządu Jarosławskiego Stowarzyszenia Przewodników Terenowych i Pilotów Wycieczek. Za edukowanie i utrwalanie wartości spuścizny pokoleń otrzymał statuetkę "Jarosława 2000", tytuł Zasłużony Działacz Kultury oraz złotą odznakę Zasłużony dla Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Jarosławia.
Promocja publikacji 11 kwietnia br. zgromadziła w Sali Lustrzanej CKiP liczne grono zainteresowanych. Obecny na spotkaniu burmistrz miasta Andrzej Wyczawski, przekazał Autorowi list gratulacyjny z wyrazami uznania za dotychczasową bogatą działalność społeczną i kulturalną oraz podziękowaniami za trud włożony w powstanie cennej publikacji. Artystyczną oprawę spotkania przygotowała młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących.
Na 118 stronach J. Czechowicz zaprasza do zwiedzania Jarosławia zaproponowaną trasą pieszą obejmującą m.in. Stare Miasto, zespoły kościelno-klasztorne, najważniejsze obiekty użyteczności publicznej. Turysta indywidualnie czy w większej grupie ma możliwość przejścia całej trasy lub jej wybranych odcinków. Oferta turystyczna została opracowana także z myślą o zmotoryzowanych. W 5 godzin zwiedzający nasze miasto może zobaczyć ok. 60 obiektów. Przewodnik jest bogato ilustrowany fotografiami współczesnymi, archiwalnymi (ponad 200) i pocztówkami, znajdziemy w nim wiele informacji-ciekawostek, mało znanych faktów i legend.
- Nie jest to opracowanie o aspiracjach naukowych, lecz wyłącznie ogólnikowy przekaz informacji o Jarosławiu, dedykowany wszystkim turystom, którzy pragną zapoznać się z historią i zabytkami miasta - zaznacza J. Czechowicz. Mamy jednak nadzieję, że przewodnik będzie nie tylko pomocą dla odwiedzających Jarosław, ale do publikacji zechcą sięgnąć również mieszkańcy.