Święto Flagi z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością. 2 maja mieszkańcy naszego miasta zgromadzili się na Rynku, by rodzinnie zamanifestować, że barwy narodowe są im bliskie.
Główne uroczystości rozpoczęły się od otwarcie Izby Pamięci w podziemiach kolegium pojezuickiego przy Kolegiacie pw. Bożego Ciał. Dzięki wspólnej pracy Zofii Garczyńskiej - inicjatorki tego miejsca, prezes Związku Sybiraków Oddział w Jarosławiu; dra Tomasza Berezy z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz proboszcza jarosławskiej Kolegiaty, ks. prałata Mariana Bocho powstała wyjątkowa ekspozycja pt. „Jarosław w latach 1939-1945. Losy regionu i jego mieszkańców". Następnie wszyscy wspólnie przeszli na Rynek. A tam, każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle 30-metrowej flagi czy zasiąść w pojeździe wojskowym. Na Rynku zaprezentowane zostały dioramy historyczne przygotowane przez Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „X D.O.K." oraz wyposażenie służb mundurowych.
- Biało-czerwona flaga jest symbolem naszych dziejów i kultury - zawsze nas łączyła, nigdy nie dzieliła (...) Dzień Flagi jest bardzo ważny, bo przypominamy sobie, że jesteśmy wspólnotą i z tej wspólnoty powinniśmy być dumni i nie wstydzić się tego demonstrować - podkreślał burmistrz Andrzej Wyczawski.
Każdy uczestnik obchodów mógł otrzymać od burmistrza biało-czerwoną flagę, chętnych nie brakowało. W uroczystości tradycyjnie uczestniczyła Kompania Honorowa WP, harcerze ze Stowarzyszenia Koni „Arabian" oraz ułani ze Szwadronu Niepołomice. Zaprezentowała się również Jarosławska Orkiestra Dęta „Laudate Dominum" oraz Reprezentacyjny Chór „Jarosław".