Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2006 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

PROMOCJA KOLEJNEGO ROCZNIKA STOWARZYSZENIA MIŁOŚNIKÓW JAROSŁAWIA

We czwartek 26 września br. odbyła się oficjalna promocja kolejnego - XVI już rocznika SMJ. Prezes Józefa Frendo wyraziła wdzięczność wszystkim autorom prac, które ubogacają i dokumentują historię naszego miasta i regionu.

"Jesteśmy stowarzyszeniem jedynym w Jarosławiu, ktore wydaje cyklicznie swoje publikacje od 1947 r. Jest to możliwe dzięki wiedzy i chęciom wielu ludzi, którzy dzielą się z nami swoim doświadczeniem" - powiedziała prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia Józefa Frendo podczas promocji XVI już z kolei Rocznika Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. W czwartkowe popołudnie 26 września 2006 r. w siedzibie Stowarzyszenia zebrali się miłośnicy historii naszego Miasta, niektórzy autorzy prac umieszczonych w roczniku, mianowicie: Ewa Mołoń, Dariusz Fudali, Jerzy Czechowicz, Jacek Bazak, Andrzej Zgryźniak, dr Zbigniew Biliński.

Starszy kustosz jarosławskiego Muzeum - Kamienica Orsettich - Zofia Bieńkowska we wprowadzeniu obecnych w klimat zagadnień rocznika, powiedziała: "niniejsza pozycja jest namacalnym dowodem istnienia i działalności SMJ. O Jarosławiu wciąż mało się pisze, a Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia pielęgnuje tę tradycję z sobie właściwym zapałem. Nasze Muzeum wydało niestety tylko dwukrotnie roczniki: w 1996 i 1998 r."

Rzeczywiście rocznik tom XVI jest bogatym zbiorem prac, w których znajdziemy wiele informacji na temat m.in. jarosławskich cmentarzy i kwater wojennych autorstwa Jerzego Czechowicza, muzyki kościelnej jarosławskiej Kolegiaty pw. Bożego Ciała autorstwa Romana Pelczara, jarosławskiego obwodu ZWZ AK w latach 1939-1945 autorstwa Tomasza Berezy, zagrożeń jarosławskiej Starówki ręki Zbigniewa Zięby, jubileuszu Miejskiego Ośrodka Kultury autorstwa Andrzeja Zgryźniaka i wiele innych.

Stałym elementem graficznym Rocznika SMJ jest okładka zaprojektowana przez Dariusza Jasiewicza - zastępcę pani prezes SMJ z wizerunkiem XVII wiecznego Jarosławia pod troskliwymi skrzydłami patrona Michała Archanioła.

Obecni na spotkaniu byli m.in.: członkowie SMJ, honorowy prezes Romuald Ostrowski, pracownicy Muzeum Kamienicy Orsettich, Miejskiej Biblioteki Publicznej i inni.

Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia poszerza stale swój krąg aktywności; od jedenastu lat bowiem działa krakowski oddział SMJ (liczy ponad 150 osób), a od roku jarosławianie i miłośnicy miasta mieszkający w stolicy skupiają się w oddziale w Warszawie.

Iwona Międlar Biuro Prasowe UM Jarosławia
(02.10.2006 | aktualizacja 29.11.2007 21:59)
Od prawej strony: Andrzej Zgryźniak, Jerzy Czechowicz, Ewa Mołoń, Jacek Bazak, Dariusz Fudali, Zbigniew Biliński.
Od prawej strony: Andrzej Zgryźniak, Jerzy Czechowicz, Ewa Mołoń, Jacek Bazak, Dariusz Fudali, Zbigniew Biliński.
Jacek Bazak przyjmuje Rocznik XVI SMJ od prezes Stowarzyszenia Józefy Frendo.
Jacek Bazak przyjmuje Rocznik XVI SMJ od prezes Stowarzyszenia Józefy Frendo.
Andrzej Zgryźniak - autor pracy poświęconej jubileuszowi MOK razem z prezes Józefą Frendo. Fot. Henryk Grymuza.
Andrzej Zgryźniak - autor pracy poświęconej jubileuszowi MOK razem z prezes Józefą Frendo. Fot. Henryk Grymuza.
Archiwum
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30