Nowa Konsul Generalna Węgier, dr hab. Adrienne Kőrmendy 14 marca br. oficjalnie objęła placówkę dyplomatyczną w Krakowie. Profesor historii wiele lat była wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Współpracowała z pierwszym powojennym konsulem węgierskim w Krakowie - prof. Istvánem Kovácsem, który w 2002 r. otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Jarosławia. Dzięki jego staraniom w naszym mieście na cześć płk. Leona Czechowskiego przy ul. Opolskiej stanął kopijnik i pomnik Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Tam podczas czwartkowej wizyty (15 maja) oraz pod tablicą upamiętniającą pobyt księcia Franciszka II Rakoczego na terenie Opactwa, konsul Adrienne Kőrmendy m.in. z burmistrzem Andrzejem Wyczawskim złożyła wiązanki kwiatów.
Przed wizytą w Jarosławiu Pani Konsul miała okazję spotkać się już ze społecznością naszego miasta w krakowskim oddziale Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. W rozmowie z burmistrzem Andrzejem Wyczawski i zastępcą burmistrza Bogdanem Wołoszynem zaznaczyła, że ta wizyta pokazała jej jaką wartość ma bycie obywatelem naszego miasta, jaką wartość ma samo miasto, nie tylko jako przestrzeń zabytkowa, ale przede wszystkim jako wspólnota. Przypomniała również o swoich zadaniach. - Pobudzenie współpracy gospodarczej między podmiotami polskimi i węgierskimi jest moim priorytetem - mówiła.
Z kolei gospodarz miasta poinformował Konsul o rozwijających się owocnie relacjach Jarosławia z węgierskim partnerem X Dzielnicą Budapesztu - Kőbánya, skupiającą największą Polonię węgierską. Oba samorządy w ramach umowy zawartej w 2012 r. podejmują działania m.in. w zakresie rozwoju turystyki i kultury, wymiany grup artystycznych i młodzieży szkolnej, współpracy organizacji pozarządowych, czy nawiązywania kontaktów z przedsiębiorcami i instytucjami okołobiznesowymi. Burmistrz zaznaczył: - (...) Te kontakty bardzo dobrze się rozwijają, mamy już osiągnięcia na polu promocyjnym i kulturalnym. Bardzo chcielibyśmy przełożyć to także na współpracę gospodarczą, nad którą w tej chwili pracujemy. Za pośrednictwem Pani Konsul zachęcał również do wspólnej obecności węgierskich i polskich wystawców na wrześniowej imprezie targowo-konferencyjnej w Rzeszowie - „Alpejsko-Karpackim Forum Współpracy".
Otwarty, po czteroletniej przerwie, Konsulat Generalny w Krakowie jest, obok ambasady, drugim przedstawicielstwem zawodowym Węgier w Polsce. Będzie aktywny we wszystkich południowych województwach Polski, w tym podkarpackim.