17 maja, kolejny raz w obchody międzynarodowego wydarzenia pn. „Noc Muzeów" włączyły się jarosławskie instytucje kulturalne oraz stowarzyszenia, dzięki którym wszyscy zainteresowani turystyczno-kulturalną stroną miasta mogli nie tylko bezpłatnie skorzystać z oferty Muzeum, ale stać się uczestnikami szeregu atrakcji przygotowanych w ramach nocnego zwiedzania Rynku - koncertów, wystaw, gier, zabaw, pokazów i degustacji.
Najdłuższa kolejka zwiedzających ustawiła się do Ratusza. W sobotni wieczór po swoim gabinecie oprowadzał burmistrz Andrzej Wyczawski, po Sali Narad przewodnicy, a długie oczekiwanie na pewno rekompensował piękny widok panoramy miasta z wieży ratuszowej, skąd co godzinę Franciszek Lotycz odgrywał jarosławski hejnał. Dużą popularnością cieszyła się również Podziemna Trasa Turystyczna, przejażdżka bryczką po Starym Mieście, czy wycieczki szlakiem historycznym po Rynku. Niecodzienną atrakcją był spacer z botanikiem, czy pokaz walk samurajów w wykonaniu Trzeciego Najemnego Oddziału Piechoty Japońskiej.
Za sprawą zespołów tanecznych i artystycznych działających przy Akademii Trzeciego Wieku gwarno stało się przed kamienicą Gruszewiczów oraz w jej wnętrzu. Wystąpiły zespoły „Jarosławiaki" i „Free Style", zespół piosenki estradowej „Sway" wystawił widowisko muzyczne „Les Champs-Elysees", a grupa teatralna „Baccalareus" spektakl „Balladyna". Z kolei aktorzy z młodzieżowej Grupy Teatralnej Plaster - Michał Superson i Katarzyna Lis wystąpili w monodramach: „Zapiski oficera Armii Czerwonej" i „Regał ostatnich tchnień" w reżyserii Pawła Sroki.
Nie mogło zabraknąć też wystaw. Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia w swojej siedzibie przygotowało ekspozycje: „Jarosław w rysunku Krzysztofa Suszka" oraz „Jarosław w rysunkach i grafikach Stanisława Kopystyńskiego", a 17 maja dodatkowo prezentacje multimedialne: „Działalność SMJ" i „Widoki dawnego Jarosławia". W podziemiach kolegium pojezuickiego prezentowane są zbiory filatelistyczne z okazji kanonizacji Jana Pawła II, niedawno została tam otwarta Izba Pamięci. „Jarosław w latach 1939-1945. Losy regionu i jego mieszkańców". Z kolei Galeria Główna „U Attavantich" poleca pastel Witolda Ziemińskiego.
Muzeum - Kamienica Orsettich również przygotowało coś specjalnego. Od godz. 18.00 aż do północy zapraszało na zwiedzanie stałych ekspozycji; dodatkowymi atrakcjami były występy gitarzysty Andre Krengela z Niemiec, duetu Karol Szymanowski (marimba, wibrafon) i Wojciech Tramowski (gitara) oraz Mateusza Mijala (wokal). Ponadto dla wszystkich chętnych Muzeum zorganizowało wyjazdy do zespołu pałacowo-parkowego w Zarzeczu, w którym mieści się Muzeum im. Dzieduszyckich - oddział jarosławskiej placówki.
Dopełnieniem atrakcji
był pokaz zabytkowych pojazdów, plac zabaw dla dzieci, turniej w kapsle i boule
oraz nocny pokaz ognia grupy Fire From Heaven.
Organizatorami byli: Urząd Miasta Jarosławia, Centrum Kultury
i Promocji w Jarosławiu, Jarosławskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych
i Pilotów Wycieczek, Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu, Stowarzyszenie
Miłośników Jarosławia, Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu, Muzeum - Kamienica
Orsettich w Jarosławiu.