Powstanie Stowarzyszenia łączy się ściśle z bogatą historią Jarosławia oraz inicjatywą grupy ludzi, którzy uważali, że dobro miasta, jego sława i dalszy rozwój zależy od nas samych. Oni to właśnie podjęli w roku 1934 decyzję o utworzeniu organizacji społecznej, wzorowanej na towarzystwach działających w Warszawie, Lwowie i Krakowie.*
O początkach Stowarzyszenia, jego twórcach i współczesnej działalności mówił 28 kwietnia br., podczas inauguracji obchodów 80-lecia prezes SMJ, Dariusz Jasiewicz.
- Celami ludzi formatu Harlendera, Gotfrieda, gen. Wieczorkiewicza i innych związanych od początku ze Stowarzyszeniem, było przede wszystkim badanie kultury materialnej i niematerialnej, szerzenie wiadomości o tej kulturze, o przeszłości historycznej miasta, ochrona zabytków - mówił D. Jasiewicz.
Głos zabrała również autorka monografii Stowarzyszenia - Zofia Kostka-Bieńkowska. Na pamiątkę jubileuszu, w imieniu burmistrza Andrzeja Wyczawskiego, okolicznościowy ryngraf odebrał zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn. Uroczystość poprzedziła sesję Rady Miasta Jarosławia.
Główne uroczystości 80-lecia SMJ odbędą się 27 czerwca. Wówczas na elewacji Kamienicy „Marysieńki", obecnej siedziby Stowarzyszenia, odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona pierwszemu prezesowi towarzystwa gen. Wacławowi Wieczorkiewiczowi.
* Źródło: http://www.smj.jaroslaw.pl