Pierwszym i najważniejszym tematem był Budżet Obywatelski Miasta Jarosławia na 2015 rok, który burmistrz Andrzej Wyczawski wprowadził zarządzeniem nr 214/2014 z dnia 17 czerwca br. - Zwróciłem się do Rady Miasta, by poparła tę inicjatywę. Wierzę, że spotka się ona z poparciem, zwłaszcza że radni również zabiegali o budżet obywatelski - mówił burmistrz. Na ten cel w przyszłorocznym budżecie miasta planowane jest zabezpieczenie kwoty 600 tys. zł. Suma ta w przyszłości po głosowaniu nad projektami uchwał może zostać zwiększona.
- Budżet obywatelski to wszystkie kwestie związane z poprawą życia mieszkańców, z modernizacjami, remontami infrastruktury miejskiej, kwestie kulturalne, czy społeczne. Każda inicjatywa mieszkańców w danym momencie będzie brana pod uwagę i oczywiście będzie przedmiotem naboru - zapewnił burmistrz.
Żeby budżet obywatelski mógł być wprowadzony w 2015 r., Burmistrz do 15 listopada 2014 r. musi przedstawić Radzie nowy projekt przyszłorocznego budżetu miasta. Jest to termin ustawowy, do którego został dostosowany harmonogram budżetu obywatelskiego od zgłaszania projektów, przez ich weryfikację, ogłoszenie listy projektów po głosowanie mieszkańców. - Dzięki tej inicjatywie będziemy mogli wkomponować działania dotyczące pozyskiwania środków z Unii Europejskiej z tym co robimy jako samorząd - podsumował A. Wyczawski.
Kolejnym tematem była Strategia Rozwoju Miasta Jarosławia na lata 2014-2020. - Zależy mi bardzo, żeby dotarł do mieszkańców sygnał, że ta strategia się zmienia - mówił burmistrz. Zaznaczył również, że: - Obecna strategia mieszcząca się w perspektywie unijnej 2007-2013, obowiązywała dłuższy czas po pewnych modyfikacjach. Byliśmy jedynym miastem, które tworzyło strategię metodą społeczną, a nie ekspercką. Zadaliśmy sobie wiele trudu, odbyliśmy kilka debat lokalnych, prosiliśmy o wypowiedź mieszkańców w ankietach, aby ta strategia była jak najbardziej pełna. Chciałbym kontynuować tę zasadę. Za pośrednictwem mediów zwrócił się z prośbą do mieszkańców, aby jak najpełniej włączali się w tworzenie strategii, chętnie wyrażali swoje opinie poprzez ankiety, ale nie tylko. - Każdy głos będzie dla nas bardzo ważny. (...) Nie ma takich metod badawczych, które mogłyby przewyższyć wolę mieszkańców i ich widzenie rzeczywistości w mieście - podkreślił burmistrz. Mieszkańcy swoje propozycje mogą zgłaszać jeszcze przez najbliższy tydzień, do 27 czerwca (szczegóły TUTAJ).
Ostatnią sprawą poruszoną podczas konferencji było wydanie zgody przez burmistrza na poszerzenie jarosławskiej podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE) w Mielcu. Dzięki temu swoją działalność będzie rozwijał Lear Corporation Poland II zajmujący się produkcją poszyć siedzeń samochodowych dla takich firm jak: Land Rover, Nissan, Ford czy BMW. Firma chce zakupić specjalne maszyny, by świadczyć usługi dla marki Jaguar. Na ten cel przeznaczy 4 mln zł i zatrudni 10 osób. Do końca realizacji projektu (czerwca 2017 r.) utrzyma obecne zatrudnienie, 2093 osób.