W tym roku mija 80 lat od założenia najstarszego towarzystwa społeczno-kulturalne w Jarosławiu. Powstałe w 1935 r. pod nazwą Stowarzyszenie Miłośników Starego Jarosławia, obecnie kultywuje tradycje dzieła podjętego przez kilku ludzi w latach 30-tych ubiegłego wieku. Uroczystości jubileuszowe zostały zorganizowane 27 czerwca br. Przed południem dziękowano w jarosławskiej Kolegiacie za 80 lat pracy żyjących i zmarłych członków Stowarzyszenia, sympatyków oraz wszystkich, którym dobro miasta leży szczególnie na sercu. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp. Adam Szal, który wygłosił również homilię. Proboszcz parafii ks. Marian Bocho witając wszystkich na Eucharystii mówił o Stowarzyszeniu: - To dlatego spotykają się od 80 lat, aby z miłością mówić i myśleć o Jarosławiu, aby dla tego miasta szerzyć wszelkie dobro, które będzie utrwalać jego historię, jego przeszłość, a zatem będzie budować teraźniejszość i przyszłość. We Mszy św. uczestniczyli m.in. zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn, radni z przewodniczącym Rady Miasta Jarosławem Pagaczem, Tomasz Wieczorkiewicz z małżonką, zarząd i członkowie SMJ oraz przedstawiciele oddziałów warszawskiego i krakowskiego z prezesami Zofią Kozłowską i Jadwigą Górską-Cieszanowską.
Dalsza część uroczystości miała miejsce przed siedzibą Stowarzyszenia. Nad wejściem do kamienicy Marysieńki członkowie SMJ ufundowali tablicę upamiętniającą gen. Wacława Scaevolę-Wieczorkiewicza, pomysłodawcę i pierwszego prezesa organizacji, dowódcę 24 Dywizji Piechoty w Jarosławiu, Honorowego Obywatela naszego miasta. Jej odsłonięcia dokonali syn generała Tomasz Wieczorkiewicz, burmistrz Andrzej Wyczawski oraz dowódca 14 das., ppłk dypl. Ryszard Sugalski. Tablicę poświęcił bp Adam Szal.
- W odpowiednim czasie pojawiły się osobowości wielkiego formatu, ludzie świadomi wagi stojących przed nimi zadań polegających na podjęciu szeroko zakrojonego planu działania obejmującego zabezpieczenie, rekonstrukcje cennej, zabytkowej tkanki miasta (...). To im właśnie, temu pierwszemu pokoleniu SMJ zawdzięczamy ocalenie skarbu naszej kultury i zawartego w nim zapisu narodowych dziejów - mówił prezes Stowarzyszenia, Dariusz Jasiewicz. Swoją refleksją podzielił się również syn generała. - Jestem dumny, że imię mojego Ojca jest tutaj wymienione. Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia przeżyło 80 lat dzięki sześciu prezesom, odważnym, inteligentnym i bezinteresownym. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy uczestniczyć w tych uroczystościach - mówił T. Wieczorkiewicz przybyły na jubileusz z żoną Colette. Wspominał również ś.p. prezes Józefę Frendo, która poświęciła 10 lat życia temu Stowarzyszeniu. Z kolei burmistrz Andrzej Wyczawski podkreślił, że generał Wieczorkiewicz był dla nas wielkim wzorem i przykładem, bohaterem który ukochał Małą Ojczyznę i Polskę. - Chcielibyśmy, aby przykład jego patriotycznego działania został zapamiętany na zawsze. Dziękuję prezesowi Stowarzyszenia, który z grupą miłośników Jarosławia kontynuuje tak piękne tradycje. Życzę nam wszystkim, abyśmy potrafili pamięć o generale wnieść swoim przykładem w życie naszego miasta - mówił burmistrz gratulując tej formy upamiętnienia Honorowego Obywatela Jarosławia.
Dla uczczenia pamięci pierwszego prezesa SMJ przybyłe delegacje złożyły pod tablicą kwiaty, a w siedzibie została otwarta jubileuszowa, retrospektywna wystawa ukazująca fragmentarycznie osoby, akcje i działania Stowarzyszenia od powstania po dzień dzisiejszy; jej ważnym elementem jest portret gen. Wieczorkiewicza. O prezentowanych materiałach archiwalnych oraz drugiej ekspozycji w Wielkiej Izbie z malarstwem twórców okresu międzywojennego, opowiadała kurator wystawy, Zofia Kostka-Bieńkowska - autorka monografii SMJ współfinansowanej z budżetu miasta. W ramach uroczystości zostało również zrekonstruowane spotkanie założycielskie Stowarzyszenia. W role Eugeniusza Kowaliszyna, Jana Harlendera, Mieczysława Dobrzańskiego, ks. Stanisława Szpetnara, Kazimierza Gottfrieda oraz gen. Wacława Scaevolę-Wieczorkiewicza wcieli się uczniowie I LO im. M. Kopernika. Inscenizacja powstała wg. scenariusza nauczyciela I LO, Marka Stołpy. Na zakończenie pierwszej cześć obchodów jubileuszowych prezes SMJ, Dariusz Jasiewicz wręczył okolicznościowe plakiety, które odebrali m.in. burmistrz Andrzej Wyczawski i przewodniczący Rady Miasta, Jarosław Pagacz. Dla Tomasza Wieczorkiewicza została przygotowana tablica z brązu upamiętniająca jego ojca, jako dar członków SMJ, z przeznaczenie na grób generała w Genewie.
Uroczystość uświetniła kompania honorowa Garnizonu Jarosławi Jarosławska Orkiestra Dęta „Laudate Dominum"; uczestniczyli w niej m.in. parlamentarzyści, duchowieństwo, samorządowcy, miłośnicy Jarosławia nie tylko z naszego miasta, ale oddziałów warszawskiego i krakowskiego, przedstawiciele instytucji i organizacji.
Więcej zdjęć w GALERII. Zapraszamy!
Cz. I - Msza św.
Cz. II - Odsłonięcie tablicy