Od 26 czerwca 2013 r. materialnym symbolem naszej pamięci o Zbrodni Wołyńskiej jest tablica ustawiona tuż za bramą Starego Cmentarza w Jarosławiu, przed którą dzisiaj zebrali się samorządowcy, radni, służby mundurowe, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i mieszkańcy, aby uczcić pamięć o Polakach, w bestialski sposób zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Kresach Południowo-Wschodnich. „Nie o zemstę - lecz o pamięć wołają ofiary", taki cytat widnieje na tablicy i właśnie o pamięć apelował dzisiaj w imieniu burmistrza miasta, jego zastępca Bogdan Wołoszyn. - Niech ten pomnik, przy którym stoimy, będzie pamięcią zarówno dla nas, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń Polaków. Niech to będzie krzyk historii, aby taka tragedia nigdy więcej się nie powtórzyła. Głos zabrał również zastępca prezesa Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Artur Dobrucki: - Uroczystość na jarosławskim cmentarzu należy do jednych z nielicznych w Polsce - mówił nawiązując do milczących mediów na ten temat. - Jeżeli nie będzie się o nich pamiętać, to tak jakby zginęli po raz drugi - podkreślił krewny Polaków zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich.
Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego i modlitwy w intencji poległych odmówionej przez kapelana Garnizonu Jarosław ks. mjra Tomasza Skupienia. Na koniec kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje: Urzędu Miasta i Rady Miasta reprezentowanych przez zastępcę burmistrza Bogdana Wołoszyna, sekretarza miasta Jana Biłasa i radną Jolantę Korbur, służby mundurowe, przedstawiciele Starostwa, Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, NSZZ „Solidarność" ZR Ziemia Przemyska, Związku Strzeleckiego „STRZELEC" JS 2025, jarosławskich oddziałów Stowarzyszenia Diabetyków w Polsce oraz Związku Inwalidów Wojennych RP.
Organizatorami obchodów byli: Burmistrz Miasta Jarosławia oraz Towarzystwo Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu.
Więcej zdjęćdo obejrzenia w GALERII.