XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni" rozpoczął się w niedzielę, 17 sierpnia i trwał tradycyjnie pełny tydzień. Tematem tegorocznej edycji wydarzenia była msza jako „podstawowa forma muzyczna, która, nie tracąc z oczu sensu kultu, któremu służy, była i wciąż jest zmieniającym się poprzez wieki, kraje i środowiska wehikułem treści podstawowych dla ludzkiej egzystencji".
Festiwal obejmował 8 koncertów, w tym jeden nocny. Przed festiwalową publicznością wystąpiło kilkudziesięciu artystów z kilku krajów m.in. Polski, Węgier, Belgii, Włoch oraz Francji. Spotkania z muzyką dawną rozpoczęły się od koncertu poświęconego mszom organowym podczas, którego Włoski organista Marco Vitale w towarzystwie polskiego zespołu chorałowego Schola Cantorum Minorum Chosoviensis zaprezentował repertuar XVII -wieczny. 24 sierpnia uroczystą Mszą św. w rycie gregoriańskim zakończył się Festiwal Muzyki Dawnej. W bazylice oo. Dominikanów liturgii przewodniczył o. Stanisław Nowak OP, a homilię wygłosił o. Marek Rojszyk OP.
W trakcie tygodnia festiwalowego w jarosławskich świątyniach wystąpili również: Ars Cantus z Wrocławia, Graindelavoix z Belgii, Jerycho z Warszawy, Gregoriana ze Słowacji i Ritornello z Czech, Kobzos z Węgier, Chorea Kozacka z Kijowa, śpiewacy z Jarosławia i okolic, Marcel Pérès z Francji i kantorzy z Polski. W ramach wydarzenia odbywały się także - będące stałym punktem imprezy - warsztaty chóru festiwalowego, jutrznie i nieszpory, seminaria, warsztaty oraz nocne taneczne biesiady.