30 sierpnia nad jarosławskim rynkiem unosiły się wspaniałe zapachy wyrobów regionalnych, oferowanych przez 60 wystawców z całego Podkarpacia. Na stoiskach wokół Ratusza pojawiły się produkty i przetwory mięsne, warzywne, z ryb, mleczne, zbożowe i owocowe, miody, słodkie wypieki i nalewki - łącznie ponad sto produktów, z których komisja XIV edycji Wojewódzkiego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" wybrała najlepsze.
Oficjalnego otwarcia Jarmarku i Konkursu, w imieniu marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, dokonał wicemarszałek Lucjan Kuźniar. - Województwo podkarpackie od wielu lat wspiera producentów wytwarzających produkty wysokiej jakości, zachęcając ich do korzystania z różnych form dofinansowania, promując i zapraszając do udziału w targach, kiermaszach i wystawach - mówił. - Podkarpacka gościnność i dobra kuchnia regionalna to niewątpliwie jeden z największych skarbów naszego kulturowego dziedzictwa - podkreślił wicemarszałek i przypomniał, że na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajdujemy się na I miejscu w kraju. Z kolei współorganizator imprezy, burmistrz Andrzej Wyczawski witając wszystkich na rynku zaznaczył że: - Jarosław jest miastem o tradycjach wielokulturowych, które słynęło z kupiectwa i handlu. Staramy się te tradycje pielęgnować, chcemy przez ten konkurs pokazać jakość i wielość form działania naszych wystawców.
A na stoiskach regionalnych producentów pojawiły się np. podpłomyki, gomółki, szczodraki, parzybroda, czy tort z fasoli. Uznanie jury zyskały m.in. kiełbasianka gospodarza, salceson wiejski domowy, ser gotowany z ziołami, miód z facelii, wino gronowe czerwone, bieszczadzki barszcz kiszony, wigilijny wieniec gryczany, czy lizaki wigilijne. Natomiast nominacje do nagrody „Perła 2014" otrzymały: podpłomyk zagorzycki (Jadwiga Pasela ze SGW „Zagorzanki"), tradycyjna bryndza kozia (Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne „Figa" z Mszany), chrupaczki (Maria i Mieczysław Łabęccy z Ulanowa), markowska kiełbasa szynkowa (Jan Fołta z Markowej). Pierwszy raz w historii konkursu zdarzyło się, że komisja wybierając najlepsze potrawy przyznała trzy I miejsca. Zdobyły je m.in. dwie jarosławskie restauracje „Piast" za pamułę i gołąbki oraz Dwór „Hetman" za sandacza po hetmańsku i cielęcinę (lista wyróżnionych w załączniku). Nagrody wszystkim laureatom wręczyli wicemarszałek Lucjan Kuźniar oraz burmistrz Andrzej Wyczawski.
Jedną z wielu atrakcji Jarmarku był Teatr Kulinarny Krzysztofa Górskiego, który serwował „Gulasz Jarosławski". Na 1200 wydanych porcji wykorzystano 350 kg składników, 10 litrów oleju oraz ponad 11 kg przypraw. Potrawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a kolejka oczekujących po pachnące danie była bardzo długa.
Oprócz podkarpackich smaków i rzemiosła artystycznego, Jarmark Jarosławski to też muzyczne niespodzianki. Od rana na scenie prezentowali się soliści z Miejskiego Ośrodka Kultury, Powiatowe Ognisko Baletowe im. Lidii Nartowskiej, zespół „Familia" z Rudołowic, Reprezentacyjny Chór „Jarosław", Zespół Piosenki Estradowej „Sway", Grupa Taneczna „Free Style", a na finał zagrał zespół The Gate. Przez cały dzień do wspólnej zabawy zapraszała Agencja Artystyczna „Scena Juno", która przygotowała kolorowe widowisko plenerowe dla najmłodszych, zaś popołudniu jej artyści zachęcali wszystkich do śpiewania biesiadnych pieśni.