Organizatorem i kierownikiem ćwiczenia był Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski, a bezpośrednim wykonawcą sekretarz Jan Biłas. W ćwiczeniu wzięły udział wydzielone siły i środki służb i instytucji m.in.: Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji, Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, Centrum Ratownictwa Medycznego, Jednostki Strzeleckiej „Strzelec".
Ćwiczenia rozpoczęły się w sali narad ratusza, gdzie uczestnicy zapoznali się poprzez prezentację multimedialną z częścią teoretyczną szkolenia. Część praktyczną skupiono wokół 3 epizodów pozorujących zagrożenia: rozszczelnienie instalacji gazowej i pożar obiektu przy Klasztorze oo. Reformatów, katastrofę budowlaną spowodowaną nagromadzeniem i niewłaściwym obchodzeniem się z materiałami wybuchowymi w budynku przy ul. Spółdzielczej oraz skażenie wody na terenie Zakładu Uzdatniania Wody w Muninie.
- Naszą intencją było przygotowanie takich epizodów, które pokazałyby różnorodność zdarzeń, wielkość zagrożeń, a także skomplikowanie pewnych działań w bezpośredniej akcji. Im więcej takich ćwiczeń, tym mniej problemów i krzywdy ludzkiej w przyszłości - mówił podsumowując ćwiczenie burmistrz Andrzej Wyczawski.
Miejskie kompleksowe ćwiczenia obronne odbyły się w ramach wojewódzkiego ćwiczenia - Bieszczady 2014. Tego typu działania odbywają się co kilka lat, w naszym mieście miały miejsce wcześniej w 2010 r.