Tegoroczne obchody Dnia Sybiraka i Weterana połączone z 25-leciem Związku Sybiraków rozpoczęły się Mszą św. w jarosławskiej Kolegiacie, odprawionej w intencji zmarłych rodaków pozostałych na Syberii i zmarłych w Ojczyźnie oraz żołnierzy, którzy oddali życie na wszystkich frontach świata. Liturgii koncelebrowanej przewodniczył ks. dziekan Jan Jagustyn, a homilię wygłosił ks. por. Grzegorz Bechta. - Choć od 1 września, a następnie od 17 września 1939 r. dzieli nas aż 75 lat, to z największym namaszczeniem podnosimy w narodowej pamięci tamtego września i wszystkie konsekwencje, które są pochodnymi II wojny światowej - mówił kapelan Garnizonu Przemyśl.
W słowie powitalnym, założycielka Związku Sybiraków i pełniąca do dzisiaj funkcję prezesa, Zofia Garczyńska podkreśliła, że: - do 1989 r. prawda o represjach sowieckich na Polakach była tłumiona i fałszowana, a dzisiaj mamy obowiązek mówić o tym głośno i wyraźnie całej Europie i całemu światu. Podsumowując ćwierć wieku działalności organizacji dodała: - 25 lat Związku Sybiraków w Jarosławiu i powiecie jarosławskim odcisnęło się licznymi znakami pamięci w postaci tablic, pomników rozsianych po całym terenie działania. Pozostało też wiele niematerialnych śladów, jak spotkania z młodzieżą podczas których przekazywaliśmy doświadczenia z naszych zesłań. Myślę, że dobrze wypełniliśmy zadanie zlecone Związkowi, w którym zawarte jest nasze motto: „Jeśli zapomnę o Tobie, Ty Boże na Niebie zapomnij o mnie".
Druga część uroczystości miała miejsce na placu ks. Piotra Skargi, pod Pomnikiem Bohaterów II Wojny Światowej. Tam został odegrany Hymn Narodowy i Hymn Sybiraków, odczytany Apel Poległych, wykonana salwa honorowa, a przybyłe delegacje i zaproszeni goście m.in. burmistrz Andrzej Wyczawski, zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn, sekretarz miasta Jan Biłas, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Pagacz złożyli pod pomnikiem kwiaty. Tam również w swoim przemówieniu gospodarz miasta podkreślił. - (...) Musimy przypominać młodym pokoleniom o gehennie Polaków w sowieckiej Rosji, o niezmierzonych cierpieniach setek tysięcy rodzin, o mocy polskiego ducha - o Sybirakach, którzy przekazali polskość swoim dzieciom i do końca życia modlili się o wolność polskich serc. Na ręce Pani Prezes przekazał gratulacje z okazji jubileuszu i podziękował wszystkim członkom organizacji za wytrwałe wypełnianie patriotycznego zadania.
Ubiegłotygodniowe obchody były też okazją do podsumowania konkursu, ogłoszonego przez Fundację Pomocy Edukacyjnej im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu, na opracowanie modelu samolotu typu „Łoś". Laureatem został Kamil Głuszak, uczeń II klasy Publicznego Gimnazjum nr 2, który realizował projekt pod kierunkiem instruktora modelarstwa, Andrzeja Folwarcznego. Model dołączył do bogatego zbioru Izby Pamięci otwartej w podziemiach kolegium pojezuickiego w maju br. Fundacja, poza nagrodami dla zwycięzcy konkursu i jego opiekuna, przyznała też okolicznościowe statuetki. Mjr Zdzisław Niemczycki wręczył je burmistrzowi Andrzejowi Wyczawskiemu, dyrektorowi ZSTiO w Jarosławiu Adamowi Tomaszewskiemu oraz wójtowi Gminy Pawłosiów Mariuszowi Reniowi. Gospodarzowi miasta oraz ks. prałatowi Marianowi Bocho została też przyznana odznaka honorowa „Za Zasługi dla Związku Sybiraków", a 13 osobom odznaki srebrne, które odebrali z rąk Stanisława Sikorskiego, Sekretarza Generalnego Związku Sybiraków w Warszawie. Uroczystości zakończył wzruszający program artystyczny w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum nr 3.
Wszystkim zainteresowanym działalnością Związku Sybiraków polecamy lekturę pn. „Historia powstania Związku Sybiraków w Jarosławiu" autorstwa prezes Zofii Garczyńskiej.
Więcej zdjęć w GALERII. Zapraszamy!