- Dziedzictwo kulturowe to pojęcie bardzo rozległe i z roku na rok przybiera nowe kategorie zjawisk. Tak naprawdę najważniejsze jest jak je chronimy, zabezpieczamy, badamy i przekazujemy przyszłym pokoleniom - usłyszeliśmy na wstępie uroczystości wręczenia odznak „Zasłużony dla Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Jarosławia". Wyróżnienie to od 5 lat Burmistrz Miasta Jarosławia przyznaje osobom i instytucjom, które w sposób szczególny angażują się w ratowanie materialnego i niematerialnego dziedzictwa, przyczyniając się tym samym do budowania poczucia przynależności i pogłębiania lokalnej i ponadlokalnej tożsamości. W 2010 r. odznakę otrzymało dziewięć osób, w 2011 r. - trzy, w 2012 r. - siedem, w 2013 r. -osiem, a podczas ubiegłotygodniowej uroczystości 14 osób.
Tym szczególnym wyróżnieniem zostali uhonorowani: Zofia Garczyńska - założycielka i od 25 lat prezes Związku Sybiraków Oddział w Jarosławiu, inicjatorka powstania w maju 2014 r. „Izby Pamięci" w podziemiach kolegium pojezuickiego; dr Ewa Leniart - dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie; dr Tomasz Bereza - pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie; z Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddziału Terenowego w Rzeszowie: Anna Fortuna Marek - historyk sztuki, dyrektor NiD, Barbara Potera - architekt, specjalista ds. zabytkowej zieleni, Ryszard Kwolek - historyk sztuki, specjalista z zakresu architektury drewnianej, Adam Sapeta - architekt, specjalista z zakresu wiedzy na temat systemów fortyfikacyjnych i zabytków techniki, dr Andrzej Gliwa - historyk sztuki, specjalista z zakresu sztuki nowożytnej Polski i Rusi Czerwonej, Bartosz Podubny - historyk sztuki, specjalista w dziedzinie zabytków architektury; Emil Ryjoch - od 17 lat prowadzi działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami, w tym obiektami zabytkowymi m.in. kamienicą Rohma (Rynek 8), kamienicą Czmielikowską (Rynek 9, w 1/2) i kamienicą Królowej Marysieńki (Rynek 11), kamienicą Lipowitza przy ul. Słowackiego 33; Lucyna Gruntowicz - administrator trzech zabytkowych kamienic przy ul. Grunwaldzkiej 12, 13 i ul. Słowackiego 1; Jadwiga i Józef Oziębło - właściciele domu przy ul. Poniatowskiego 28; Zbigniew Dąbrowski - zegarmistrz na co dzień zajmujący się zabytkowym zegarem na wieży ratuszowej; Dorota Kaleta - dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. 3 Maja 31; Henryk Górecki - z wykształcenia muzyk, z zawodu i pasji fotograf, pracownik Muzeum-Kamienicy Orsettich; Roman Bury - wieloletni instruktor tańca w Powiatowym Ognisku Baletowym im. Lidii Nartowskiej, autor 5 tomików wierszy i 3 książek, człowiek, który nie rozstaje się z kamerą i aparatem fotograficznym.
W drugiej części spotkania głos zabrał burmistrz miasta Andrzej Wyczawski - organizator uroczystości. W prezentacji zatytułowanej „Dziedzictwo kulturowe w Jarosławiu. Ochrona zabytków w latach 2007-2014 i nowe perspektywy" przedstawił szereg prac remontowo-konserwatorskich, które udało się zrealizować przez 8 lat oraz plany na najbliższe lata. Wśrod zaproszonych gości obecny był inż. Robert Argasiński. Właściciel firmy ARGASprojekt przygotowuje animację jarosławskiego rynku wykonaną nowatorską metodą skaningu 3D, a efekt prac mogli już zobaczyć obecni na uroczystości: duchowieństwo, sekretarz miasta Jan Biłas, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy instytucji i placówek kulturalnych, uhonorowani odznaką w poprzednich latach, przedstawiciele stowarzyszeń, służb konserwatorskich, muzealnicy, architekci i konserwatorzy dzieł sztuki, właściciele zabytków, naczelnicy wydziałów Urzędu Miasta.
Dla przypomnienia:
Odznaka ZASŁUŻONY DLA OCHRONY DZIEDZICTWA KULTUROWEGO JAROSŁAWIA została ustanowiona przez Burmistrza Miasta Jarosławia zarządzeniem Nr 69/2010 z dnia 30.03.2010 roku. Może ją nadać z własnej inicjatywy lub na wniosek stowarzyszeń, organizacji społecznych, radnych RM Jarosławia, naczelników wydziałów: Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Zabytków; Kultury, Turystyki i Promocji Miasta oraz Edukacji i Kultury Fizycznej. Jej projekt oraz wykonanie został powierzony artyście plastykowi - Damianowi Waliczkowi. Łączy w sobie dwa motywy: fragment kamienicy Orsettich oraz wieży ratuszowej, przez wielu uznanych jako symbole jarosławskiej tożsamości i dziedzictwa. Odznaczenie zostało wręczone po raz pierwszy 4 maja 2010 r. podczas konferencji zorganizowanej w sali narad jarosławskiego Ratusza, z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.
Więcej zdjęć w GALERII.