Tlenek węgla /czad/ jest gazem trującym, który wchłaniając się drogą oddechową do organizmu człowieka, przenika do krwi, uniemożliwiając prawidłowe rozprowadzanie tlenu, wskutek czego uszkodzeniu ulegają organy najbardziej wrażliwe na niedotlenienie: ośrodkowy układ nerwowy, układ naczyniowo-sercowy.
Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania węgla i innych paliw zawierających w swym składzie cząsteczki węgla (np. gaz ziemny). Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec gazowy, nie będzie napływu dostatecznej ilości powietrza z zewnątrz.
Przyczynami takich groźnych zakłóceń są przytkane otwory nawiewne (lub w ogóle brak takich otworów) w drzwiach do pomieszczenia z piecem, czy też niedrożne przewody wentylacyjne i kominowe.
Podstawowe zasady postępowania aby uniknąć zatrucia czadem :
-
należy pamiętać o okresowych
przeglądach
i czyszczeniu kanałów kominowych i wentylacyjnych
-
nie ogrzewać pomieszczeń kuchnią gazową - takie
praktyki mogą również skończyć się poważnym zatruciem organizmu
- podczas używania nowoczesnych gazowych urządzeń promiennikowych, należy przestrzegać instrukcji ich użytkowania,
- instalowanie pieców gazowych powinno być dokonywane tylko przez wykwalifikowanych fachowców i zgodnie z zaleceniami producentów.
- użytkowanie wszystkich urządzeń grzewczych powinno zawsze odbywać się zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcją użytkowania.
PAMIĘTAJMY!
Od ich przestrzegania może zależeć nasze życie bądź zdrowie