Na konferencję przybyli m.in.: Podkarpacki Kurator Oświaty Maciej Karasiński i wizytator Elżbieta Ćwierz-Superson, doradca metodyczny katechetów ksiądz Jan Częczek, dyrektorzy szkół podstawowych Anna Lizut i Zenon Skrzypek z nauczycielami.
"Uczestnikom spotkania nie wystarczyło wsłuchiwanie się w głosy narzekań płynące z telewizyjnych ekranów, dlatego poprzez wspólne działanie i rzeczową dyskusję zapragnęli razem być i razem wychowywać. Właśnie tu, w okolicy Rynku, w miejscu, które uznawane było zawsze za środowiskowo trudne i wśród młodzieży uznane za najbardziej niebezpieczne w mieście" - wyjaśnia wicedyrektorka PG 3 Krystyna Sowińska. "Konferencja była wypełnieniem przesłania, żeby być bliźnim dla innych. Było to bowiem jak spotkanie w drodze z kimś, kto potrzebuje wsparcia, pomocy, wyleczenia ran" - dodaje.
Na temat kształtowania postaw patriotycznych w szkole, rodzinie i środowisku lokalnym mówił Podkarpacki Kurator Oświaty Maciej Karasiński. Podkreślał potrzebę aktywności obywatelskiej, wzmacniania więzi lokalnych, identyfikacji z miejscem urodzenia oraz z patronem szkoły. Natomiast ks. Jan Czenczek apelował o wprowadzanie w życie wartości, które stanowią podstawy zdrowego społeczeństwa.
W gimnazjum, któremu patronuje ks. Jan Twardowski zostały przeprowadzone badania diagnostyczne na temat problemów wychowawczych, poczucia bezpieczeństwa, sytuacji materialnej oraz stylu funkcjonowania domu rodzinnego. Wyniki badań przedstawiła Krystyna Sowińska. Następnie Jadwiga Baran - Mazurkiewicz wygłosiła wykład na temat uczniów z trudnościami w nauce, a także omówiła różne aspekty ich funkcjonowania w grupie.
W drugiej części forum odbyły się spotkania w małych grupach problemowych. "Rozmawialiśmy o sposobach realizowania priorytetowych celów wychowawczych we współpracy z rodzicami i specjalistami, którzy zadeklarowali konkretne wsparcie i włączyli się do różnych zadań naszej szkoły" - zwierzała się dyrektor szkoły Ewa Jankowska.
Wyniki dyskusji przedstawili liderzy grup warsztatowych: Anna Stec, Krzysztof Kubaszek, Wiesława Kida, Beata Bałendo, Anita Stec-Skrzypek, Agnieszka Pasierbiewicz, Elżbieta Zagrobelna-Kłoda.
Konferencji towarzyszyła wystawa prezentująca osiągnięcia uczniów.