Zajęcia odbyły się w ramach programu działań profilaktyczno-edukacyjno-informacyjnych opracowanego przez Straż Miejską w Jarosławiu pt. „Fajerwerki i sztuczne ognie - zachowaj ostrożność i rozwagę".
- Zakup fajerwerków, petard i sztucznych ogni obecnie nie stanowi większego problemu. W najbliższych dniach, w okresie świąteczno-noworocznym dostępność tych materiałów będzie bardzo duża. Specjalne stoiska w galeriach i sklepach, na ulicach, placach i targowiskach będą zachęcały młodzież do zakupu tego rodzaju artykułów. Mając to na uwadze, co roku Straż Miejska podejmuje szereg działań promujących bezpieczne zachowania podczas odpalania fajerwerków i sztucznych ogni - informuje Janusz Sobejko, zastępca komendanta Straży Miejskiej.
Ważnym działaniem są spotkania edukacyjne z młodzieżą, tym razem z gimnazjalistami, podczas których funkcjonariusze przypominali, że fajerwerki mogą być sprzedawane wyłącznie osobom pełnoletnim, a sprzedawca w razie wątpliwości może zażądać od młodej osoby dokumentu potwierdzającego jej pełnoletność. Doświadczenia z lat ubiegłych pokazują, że młodzież coraz częściej próbuje wchodzić w nieuprawniony sposób w posiadanie fajerwerków, stąd też zajęcia w szkołach prowadzono pod kątem informowania gimnazjalistów jakie skutki dla zdrowia i mienia może przynieść nieodpowiedzialne i niewłaściwe odpalanie sztucznych ogni i fajerwerków.
Ratownicy medyczni instruowali uczniów jak udzielić pierwszej pomocy ewentualnym osobom poszkodowanym oraz jak prawidłowo wezwać dla nich specjalistyczną pomoc medyczną.
Z kolei na temat zagrożeń pożarowych wypowiadali się strażacy z KP PSP w Jarosławiu. Mówili jak wybrać miejsce do zorganizowania pokazu fajerwerków, akcentowali by sztuczne ognie odpalać w miejscach gdzie nie ma drzew, z dala od zbiorników z paliwami płynnymi oraz zbiorników z gazem. W żadnym przypadku nie należy odpalać fajerwerków z balkonów, tarasów czy też okien mieszkań - to pierwszy krok do spowodowania pożaru. Przypomnieli, że odpalanie fajerwerków na parkingach może spowodować uszkodzenia samochodów, wybicie szyb w pojazdach, a kierowanie sztucznych ogni w okna domów i witryny wystawowe - przynieść poważne straty materialne. Nie zapomniano również o opiece nad zwierzętami domowymi - szczególnie psami, które wyjątkowo źle reagują na odgłosy wybuchających petard i fajerwerków.
Dopełnieniem wiedzy przekazanej przez specjalistów były filmy przedstawiające sceny z niewłaściwym obchodzeniem się z fajerwerkami, skutkami nieodpowiedzialnych i bezmyślnych działań ludzi, nie tylko młodych ale również dorosłych. Wszyscy uczniowie otrzymali od strażników miejskich ulotki promujące bezpieczne zachowania przy odpalaniu fajerwerków i sztucznych ogni.
Straż Miejska w Jarosławiu dziękuje dyrektorom jarosławskich szkół gimnazjalnych za pomoc w organizacji spotkań z młodzieżą, wsparcie przez działania profilaktyczno-informacyjne, idei przestrzegania bezpiecznych zachowań przez dzieci i młodzieży. Szczególne podziękowania za przekazanie cennych rad i wskazówek młodzieży, kierujemy do współorganizatorów zajęć, st. kpt. Krzysztofa Kowala - funkcjonariusza Komendy Powiatowej PSP oraz Sławomira Aksamita i Jerzego Babiarza - ratowników medycznych COM w Jarosławiu.
Straż Miejska w Jarosławiu