Organizowała uroczystości patriotyczno-religijne (m.in. Dzień Sybiraka i Weterana) i spotkania mające na celu umacnianie więzi nie tylko z tymi, którzy przeszli przez piekło Syberii, ale także z tymi, którzy są wrażliwi na ludzki los. Jej społeczna działalność znana jest również wśród młodzieży. Wzruszające opowieści o swoim zesłaniu w głąb Ałtajskiego Kraju, były dla uczniów głęboką lekcją historii i patriotyzmu.
Jedną z ostatnich bardzo ważnych inicjatyw śp. Zofii Garczyńskiej było stworzenie „Izby Pamięci: „Jarosław w latach 1939-1945. Losy regionu i jego mieszkańców", otwartej 2 maja 2014 r. w podziemiach kolegium pojezuickiego przy Kolegiacie pw. Bożego Ciała.
Za swoją działalność otrzymała wiele nagród i odznaczeń, wśród nich: Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Zesłańca Sybiru nadane przez Prezydenta RP, Medal „Pro Memoria", Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Odznakę Za Zasługi Dla Miasta Jarosławia oraz dwukrotnie Honorową Nagrodę Burmistrza Miasta Jarosławia - JAROSŁAWA 1997 i 2013 w dziedzinie „aktywność społeczna".
- Myślę, że dobrze wypełniliśmy zadanie zlecone Związkowi, w którym zawarte jest nasze motto: „Jeśli zapomnę o Tobie, Ty Boże na Niebie zapomnij o mnie" - mówiła 19 września br. śp. Zofia Garczyńska w jednym z ostatnich przemówień, podczas uroczystości 25-lecia jarosławskiego oddziału Związku Sybiraków.