Tradycja przyznawania Honorowych Nagród Burmistrza Miasta Jarosławia sięga 1994 roku. W tym roku, statuetki zostały wręczone już po raz dwudziesty pierwszy. Do tej pory „Jarosławy" trafiły do rąk 188 laureatów. Po wczorajszej uroczystości ta pula zwiększy się o kolejnych sześciu wyróżnionych.
Uroczystość odbyła się w sali narad Ratusza, podczas sesji Rady Miasta.
W kategorii oświata burmistrz Waldemar Paluch wręczył trzy statuetki. Wyróżnił Janinę Szajny - Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 8 Montessori w Jarosławiu. Placówka, którą kieruje laureatka wykorzystuje w działalności edukacyjnej koncepcję pedagogiczną Marii Montessori. W 1994 roku p. Janina Szajny podjęła szczególną inicjatywę na rzecz rozwoju miejskiego przedszkola wdrażając system pedagogiczny pod nazwą „Twórcza adaptacja pedagogiki Montessori". Współtworzy wraz z zespołem szczególną kulturę przedszkola. Prowadzi stałą wymianę doświadczeń z placówkami tego typu działającymi w kraju i za granicą. Posiada wybitny dorobek nowatorski. Jest inicjatorką wspaniałych wydarzeń kulturalnych w przedszkolu i środowisku lokalnym. W tym roku została zwyciężczynią I edycji konkursu ogłoszonego przez miesięcznik „Dyrektor szkoły" i kwartalnik „Przed Szkołą" otrzymując tytuł Super Dyrektora Przedszkola. Kolejnym wyróżnionym w tej kategorii została Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Jarosławiu, a statuetkę odebrała Filomena Górecka-Bedla, dyrektor placówki. W tym roku szkoła świętowała jubileusz 50-lecia swojego istnienia. Dumą zarówno nauczycieli jak i uczniów tej placówki są wysokie lokaty zdobywane w konkursach interdyscyplinarnych z przedmiotów humanistycznych, przyrodniczo matematycznych, językowych, zarówno na szczeblu szkolnym jak i wojewódzkim. Wszyscy nauczyciele w szkole realizują programy, projekty i przedsięwzięcia autorskie, które pozwalają poszerzyć ofertę edukacyjną. Wieloaspektowa tematyka podejmowanych działań edukacyjno-wychowawczych umożliwia uczniom zdobywanie umiejętności ponadprzedmiotowych. Potwierdzeniem wysokiego poziomu „czwórki" na każdej płaszczyźnie było zdobycie certyfikatu „Szkoła z klasą" w 2003 roku. Nagroda w dziedzinie oświaty została przyznana również Zespołowi Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławiu. Szkoła ta może poszczycić się swoją 90-letnią historią i tradycją. Od początku istnienia szkoły jej mury opuściło 12 688 absolwentów. Aktywnie uczestniczy w życiu miasta i powiatu, należy do Sieci Szkół Promujących Zdrowie i jest Szkołą Kluczowych Kompetencji, realizując trzyletni unijny projekt. W Warszawie została uhonorowana tytułem „Przedsiębiorczej Szkoły". By być nowoczesną i atrakcyjną placówką, otwiera nowe typy szkół i zmienia profile. Uczniowie prężnie działają w kołach zainteresowań, młodzież uczestniczy również w wielu akcjach społecznych i charytatywnych organizowanych w mieście.
W kategorii sport został wyróżniony Uczniowski Klub Sportowy „Tramp", który od kilku lat dynamicznie się rozwija, a szczególnie prężnie rozwijającą się w nim sekcja łucznicza. Młodzi sportowcy, dzięki profesjonalnym treningom prowadzonym przez trenera Wiesława Kutyłę, swojej ciężkiej pracy i pasji mogą pochwalić się wieloma sukcesami oraz wysokimi wynikami w tej dziedzinie sportu. Zawody o tytuł Mistrza Polski w 2014 roku okazały się dla jarosławskich łuczników bardzo udane. Statuetkę odebrał prezes klubu Krzysztof Czerkas.
W kategorii rewaloryzacja zabytków statuetkę Jarosława 2014 otrzymała Siostra Barbara Marta Dendor, przeorysza klasztoru Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu. W ciągu sześciu lat udało się Siostrze Barbarze Dendor dokonać gruntownego remontu klasztoru SS. Benedyktynek, wraz z całą infrastrukturą techniczną, remontu budynków przy murze od strony baszty bramnej z adaptacją na cele mieszkalno - gościnne oraz kompleksowego remontu wraz z urządzeniem wnętrza dawnej rezydencji dewotek, której została przywrócona pierwotna funkcja. Realizacja remontów możliwa była dzięki wielu ludziom dobrej woli i instytucjom, ale przede wszystkim dzięki determinacji i odwadze siostry Barbary.
W kategorii przedsiębiorczość wyróżnieni zostali Dorota i Jerzy Steccy, inicjatorzy powstania Jarosławskich Winnic. Winnice zostały założone w 2003 roku, a jarosławskie wino, to znany nie tylko w kraju regionalny wyróżnik, który doskonale współgra ze strategią rozwoju i promocją województwa. Zyskało już wysoką rangę, cenioną i rozpoznawalną przez smakoszy wina, zbiera laury i medale na międzynarodowych konkursach winiarskich. Tutejsze winnice stają się magnesem przyciągającym turystów szukających niebanalnej oferty, otwartych na innowacyjność i regionalne nowinki.
W tym roku przyznana została jeszcze jedna statuetka Jarosława. 19 listopada, ówczesny burmistrz Andrzej Wyczawski wręczył wyróżnienie duńskim Fundacjom Velux. Nagroda przyznana była w kategorii aktywność społeczna.
Wczorajsza sesja Rady Miasta, podczas której wręczono nagrody miała charakter świąteczny. Prezydium Rady, radni oraz zaproszeni goście złożyli sobie życzenia i połamali sie opłatkiem.