W jarosławskim Opactwie 25 stycznia br. był dniem wdzięczności dla Przyjaciół i Dobrodziejów wspierających działania prowadzone na wzgórzu benedyktyńskim w minionym 2014 roku. W ich intencji oraz przyjaciół i współtwórców Studia Radiowego Ave Maria została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Mariana Rojka z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, z udziałem ks. infułata Stanisława Maca, który wygłosił homilię, ks. Przemysława Króla z Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent" oraz ks. Marka Pieńkowskiego - dyrektora Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Sł. Bożej Anny Jenke.
Po Mszy św. wystąpił Katedralny Chór Chłopięco-Męskiego „Pueri cantores resovienses". W świątecznym repertuarze znalazły się piękne polskie kolędy i pastorałki oraz obcojęzyczne: ukraińska, hiszpańska, francuska, czy amerykańska w stylu gospel. Koncertu wysłuchali m.in. burmistrz Waldemar Paluch, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem, członek zarządu województwa podkarpackiego Lucjan Kuźniar, parlamentarzyści, samorządowcy, przedsiębiorcy i pracodawcy oraz mieszkańcy miasta. Rzeszowski chór obchodzący w tym roku 30-lecie działalności wystąpił pod dyrekcją Marcina Florczaka, przy akompaniamencie Michała Jakubczaka, z udziałem Stanisława Żyrackiego - chórzysty z 29-letnim stażem i wiceprezesa Stowarzyszenia wspierającego Chór. Gościnnie partie solowe wykonał dr Jacek Ścibor z Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Po występie sympatycy jarosławskiego Opactwa spotkali się w pomieszczeniach klasztornych na opłatku połączonym z możliwością poznania bliżej działalności Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent" prowadzonego przez ks. Przemysława Króla z Krakowa. Dla gości dostępna była Czarna Kaplica i Sala Papieska; zainteresowani mogli przejść do wyremontowanej baszty zw. Morską oraz obejrzeć efekt prac przy murach obronnych. Wśród zwiedzających był gospodarz miasta Waldemar Paluch ze współpracownikami, przedstawiciele miasta Nysy z burmistrzem Kordianem Kolbiarzem i jarosławscy przedsiębiorcy. O przeprowadzonych remontach opowiadali Bronisław i Bogusław Bulińscy z Zakładu Budowlano-Konserwatorskiego ARKADY, którzy kierowali pracami. Koszt zadania wyniósł ponad 436 tys. zł, z czego 50 tys. zł pochodziło z budżetu miasta w formie dotacji dla Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Sł. Bożej Anny Jenke. Przeprowadzony remont był drugim etapem prac obejmującym elewację baszty i jej wnętrza, wymianę pokrycia dachowego, rekonstrukcję schodów zewnętrznych i remont fragmentu muru łącznie z izolacją.
Więcej zdjęć do obejrzenia w GALERII. Zapraszamy!