Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2015 » Styczeń
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Pamięci Ofiar Holokaustu

Na Podkarpaciu dobiegają końca kilkudniowe Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dzisiaj odbywają się w Kolbuszowej i Lubaczowie, wczoraj miały miejsce w Jarosławiu. Nasze miasto już po raz czwarty włączyło się w uroczystości upamiętniające Ofiary nazistowskiej zbrodni. Nazwiska zamordowanych osób z regionu, zarówno Polaków i Żydów, zostały odczytane w kościele pw. śś. Mikołaja i Stanisława bpa, a uczestnicy obchodów zapalili znicze w symbolicznym miejscu kaźni, przy murach jarosławskiego Opactwa.

Od 26 stycznia w pięciu miastach Podkarpacia odbywały się uroczyste Obchody Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. Dzisiaj dobiegają końca w Kolbuszowej i Lubaczowie, a wczoraj (28.01) uczestnicy obchodów Ofiary nazistowskiej zbrodni upamiętnili w Jarosławiu. Uroczystości, zorganizowane w naszym mieście już po raz czwarty, co roku skupiają gości zarówno z kraju i zagranicy. Rozpoczęły się od nabożeństwa w kościele pw. śś. Mikołaja i Stanisława bpa w intencji Polaków z Podkarpacia zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz Żydów, którzy ponieśli śmierć na tym terenie. Ich nazwiska odczytali goście z Izraela: Lucia Retman, Ora Regev, Miki i Joram Basch, ponadto Judith Elkin z Miami w USA, rektor PWSTE prof. nadzw. dr hab. Wacław Wierzbieniec i przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego Zbigniew Piskorz.

W obchodach wzięli udział m.in. burmistrz Waldemar Paluch i sekretarz miasta Jan Biłas, którzy pamięć o ofiarach Holokaustu z Jarosławia i okolic uczcili również w symbolicznym miejscu kaźni przy murach jarosławskiego Opactwa, gdzie hitlerowcy rozstrzeliwali przetrzymywanych w klasztornych lochach Żydów. Tam wszyscy zgromadzeni odmówili modlitwę i zapalili znicze.

Następną częścią jarosławskich obchodów były świadectwa i relacje ocalonych z Holokaustu oraz ich rodzin. W Opactwie o bolesnej historii mówiła Lucia Retman z Hajfy w Izraelu, która okres nazistowskiej okupacji przeżyła dzięki Zofii Pomorskiej z Lubaczowa - pośmiertnie odznaczonej tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. Wspomnieniami podzieliły się również Miki Basch z Modiin (Izrael), Judit Elkin z Mayami (USA), a także Ora Regev z Tel-Awiw (Izrael), która rodzinne przeżycia z czasu wojny opisała w książce „A rzeka nadal płynie".

Uroczystości zakończyła debata studencka zorganizowana w Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami PWSTE, którą poprowadziła dr Elżbieta Rączy (Uniwersytet Rzeszowski, IPN Oddział w Rzeszowie) i Jakub Izdebski (IPN Oddział w Rzeszowie). Dotyczyła oceny postaw Polaków wobec Żydów w czasie niemieckiej okupacji. Obchodom w naszym mieście towarzyszyły wystawy: w PWSTE - „Żydzi na Podkarpaciu w okresie międzywojennym" i „Żydzi podkarpaccy w okresie Holokaustu - zagłada i pamięć" oraz w Opactwie - „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939-1945".

Głównym organizatorem uroczystości była Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno- Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. Do współorganizacji włączył się m.in. Burmistrz Miasta Jarosławia. 

Więcej zdjęć w GALERII. Zapraszamy!

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(29.01.2015 | aktualizacja 30.01.2015 09:09)
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31