Wśród koncelebransów był m.in. duszpasterz ludzi pracy archidiecezji przemyskiej ks. Tadeusz Gramatyka, dziekani: ks. Jan Jagustyn i ks. Edward Chmura oraz kapłani z jarosławskich parafii.
Ksiądz arcybiskup wspominając zryw solidarnościowy i następujące po nim wydarzenia z grudnia 1981 r. powiedział: "Przyszedł moment, gdy i sojusznicy ze Wschodu i władze popierane przez Rosjan, tu na naszej polskiej ziemi nie dały rady dźwigać dalej tego ciężaru reformy. Najprostszym okazało się według ich przekonania wprowadzenie stanu wojennego i przywrócenie dawnego porządku, co się zresztą okazało niemożliwe". Zachęcał do budowania nowej rzeczywistości opartej na ideałach dobra i do porządkowania naszego życia według zasad Ewangelii. "Solidarność była wielkim powiewem Ducha Świętego i mądrości Bożej, którą ludzie chwycili, do której nawiązali i z którą się zjednoczyli" - mówił metropolita przemyski. W homilii podkreślał też znaczenie samorządu, który nie tylko reprezentuje wspólnotę lokalną, ale ma możliwość samodzielnego rozstrzygania spraw dotyczących tej społeczności.
Podziękowanie arcybiskupowi złożył Przewodniczący Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym a zarazem wicemarszałek województwa Kazimierz Ziobro oraz Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemia Przemyska Andrzej Buczek. Kazimierz Ziobro - jeden z internowanych apelował do młodzieży: "przejmijcie w tej sztafecie odpowiedzialność za kraj, za małą Ojczyznę".
Po Mszy św. przy odnowionym pomniku kapelana "Solidarności" ks. Jerzego Popiełuszki odmówiono modlitwę o beatyfikację Sługi Bożego. Licznie zgromadzeni internowani, członkowie NSZZ "S", władze miasta i powiatu oraz mieszkańcy wysłuchali krótkiego programu słowno - muzycznego i apelu pamięci, po czym przedstawiciele internowanych zapalili symboliczny krzyż pamięci, zaś delegacje złożyły kwiaty i wieńce.
Na zakończenie tej części obchodów Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN z Kalisza
wykonał Pop Oratorium "Miłosierdzie Boże" do słów św. Siostry Faustyny Kowalskiej.
Po południu natomiast w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się wzruszający program słowno - muzyczny pn. "Ten kraj jest inny od wszystkich". Reżyserem widowiska, w którym wystąpiły zespoły artystyczne MOK był Wiktor Marut. Słowa uznania i podziękowanie dyrektor Teresie Piątek oraz pracownikom MOK za przygotowanie programu, a młodzieży za piękne wykonanie oraz dostarczenie widowni wielu wrażeń złożył Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemia Przemyska Andrzej Buczek. Zainteresowanie programem było ogromne. Skupił on wielu ludzi, począwszy od osób internowanych w stanie wojennym, poprzez członków NSZZ "Solidarność" oraz młodzież, która mogła zapoznać się z wydarzeniami sprzed 25 lat.