Ksiądz profesor wygłosił również wykład zatytułowany "Miłość fundamentem i celem chrześcijańskiego kształcenia i wychowania według Anny Jenke". Licznie przybyłych do Miejskiego Ośrodka Kultury gości przekonywał, że "pytanie o miłość jest najważniejszym pytaniem, jakie możemy skierować takiemu bytowi, któremu na imię człowiek". Posługując się kluczem filozoficznym dokonał głębokiej analizy zadań i misji realizowanych zarówno przez nauczyciela, jak i ucznia. "Nauczyć się miłować Boga, człowieka i każde dzieło Boże, nauczyć się miłować prawdę, sprawiedliwość, dobro, prawo, cały porządek - to istota drogi nauczycielskiej i drogi ucznia" - wyjaśniał. Spośród wielu myśli Sł. Bożej Anny Jenke cytował m.in.: "Nie wolno być miernotą, tylko mocnym człowiekiem… Do nieba idą bohaterowie". Tymi bohaterami są nauczyciele i uczniowie miłujący Boga i człowieka. Nawiązując do nauczania Jana Pawła II przypomniał, że "wychowywać można tylko w prawdzie i miłości". Wykład zakończył modlitwą zawierzenia nauczycieli, uczniów, rodziców, polityków i wszystkich, którym sprawa katolickiego wykształcenia i wychowania leży na sercu, by wierni takiemu powołaniu mogli otrzymać hojne błogosławieństwo.
W sesji naukowej uczestniczyli m.in.: księża z Błażowej, Radymna, Zręcina, Przemyśla i Jarosławia, ss. niepokalanki i ss. służebniczki, a także główny wizytator Ministerstwa Edukacji Narodowej Teresa Kaniowska, podkarpacki kurator oświaty Maciej Karasiński, poseł Mieczysław Golba, wicemarszałek Sejmiku Podkarpackiego Kazimierz Ziobro, dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie szkół noszących imię Anny Jenke, przedstawiciele stowarzyszeń i samorządowcy z burmistrzem Jarosławia Andrzejem Wyczawskim i zastępcą Bogdanem Wołoszynem na czele.
Teresa Kaniowska z MEN wyraziła radość z pobytu w naszym mieście i ze spotkania pod patronatem Anny Jenke. Z uznaniem wyrażała się o alternatywach spędzania wolnego czasu, jakie proponują jarosławskiej młodzieży różnego rodzaju organizacje i stowarzyszenia. "Bardzo zachęcam, aby program wychowawczy Anny Jenke był realizowany nie tylko w szkołach jej imienia. Jeśli się upowszechni ten program przynajmniej na terenie jednego województwa, to będzie to promieniowało dalej, a my będziemy mogli powiedzieć że dla tego pokolenia rzeczywiście coś zrobiliśmy - daliśmy możliwości i wzorce"- zakończyła swoje wystąpienie współautorka Programu Zapobiegania Niedostosowaniu Społecznemu oraz Przestępczości Dzieci i Młodzieży.
Ciekawy i pouczający spektakl "Lobni" oraz krótki koncert przygotowała młodzież z gimnazjum w Błażowej.
Burmistrz Andrzej Wyczawski podziękował s. Bernadecie Lipian za to, "że jest aktywną duszą, która niestrudzenie krzewi ideały Anny Jenke". Słowa uznania organizatorce spotkania wyrazili również przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke.